Yöresel.com

Biber Salçası Acı 1 Kg (#12331)

37,80 TL
 • Bugün dünyanın birçok yerinde büyük miktarda yetiştiriciliği yapılan ve en çok kullanılan baharatlardan biridir.
  Biberin anavatanı her ne kadar Amerika olsa da asıl kimliğine Hatay Samandağ’da ulaşmıştır.

  Hatay'nın Samandağ ilçesinde yetiştirilen baş biberler yıkanıp saplarından ayrılırlar, ortadan ikiye bölerek çekirdekleri çıkarılır. 3-4 parçaya bölünen biberler güneşte biraz solması için bekletilir. Direk çekildiğinde salça sulu olur ve güneş enerjisi ile salçada kararma olur. Biberler solduktan sonra büyük boy mutfak robotunda veya kıyma makinesinde iyice püre kıvamına gelene kadar çekilir. Kaya tuzu eklenerek karıştırılır.
  Çekilen biberler, çekirdekleri ve kabukları ayırmak için bir süzgeçten geçirip büyük geniş yuvarlak tepsilere dökülür ve içine yabancı maddeler girmemesi için üzeri ince bir tülbentle örtülür. Güneşte kurutulacağından tepsilerin çok dolu olmamasına özen gösterlir. Güneş görecek bir yere tepsiler konur. Biberleri her gün 1-2 kez karıştırılarak suyunun güneşte iyice kuruması beklenir. Salçanın 3-4 gün güneş altında beklemesi yeterlidir. Koyu renkli ve kıvamlı olmasını isterseniz, bekleme süresini uzatabilirsiniz. Güneşte suyu buharlaşan ve yeterli kıvama gelen salça yıkanmış ve iyice kurutulmuş olan cam kavanozlara konur, üzerine hava ile temasını engelleyecek miktarda zeytinyağı gezdirilerek kapağı kapatılır.

  Biberin ülkemize 15-16. yy. arasında Osmanlı İmparatorluğu döneminde birçok ülke ile yapılan ticaret ile girdiği, hatta bazı tüccarlar tarafından karabibere rakip olmak üzere birçok ülkeye pazarlandığı bilinmektdir.
  Biberin anavatanı her ne kadar Amerika olsa da asıl kimliğine Hatay Samandağ’da ulaşmıştır.

  Anadolumuzun yemeklerinin temeli, vazgeçilmezi olan binbir emekle hazırlanarak mutfaklarınızda yerini alan biber salçasını, özenle hazırladığınız lezziz yemeklerinizde güvenle kullanabilirsiniz.

 • Giriş yapmamış olarak görünüyorsunuz. Lütfen yorum yazabilmek için giriş yapın.

 • Yapılan 1 alışverişten aldığı 0 değerlendirmede %NAN olumsuz puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 0 0
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 0 0
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 0 0
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 0 0
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...