Yöresel.com

Çikolata

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Bu kategoride ürün bulunamadı.

Çikolata Severlere Özel: Çikolata Tarihi

Çikolata, küçükten büyüğe herkesin ilgi odağı ve vazgeçilmezi diyebiliriz. Peki tatlı krizlerimizi atlatmamıza yarayan ve bir parçası dahi bize mutluluk veren çikolata hakkında ne kadar bilgimiz var? Çikolata tarihi hakkında bir şeyler öğrenmek isterseniz bu yazımız sizler için!

Kurabiyelerde, pastalarda, kahve yanında ve tabi ki kahvaltıda sürekli tükettiğimiz çikolata, 4.000 bin yıl önce, Honduras’ta yaşayan yerliler tarafından kakaonun bulunmasıyla ortaya çıktı. Tabi o zamanlar yerliler bu meyveden içecek yaparken çikolatayı bulduklarını bilmiyorlardı.

Dil bilimciler çikolata sözcüğünün Aztekliler tarafından kullanılan ve kakao anlamına gelen “xocol” ve su anlamına gelen “atl” sözcüklerinin birleşiminden oluşan “xocolatl”dan geldiğini ifade ediyor. Çikolata o zamanlar kakaodan oluşturulan bir içecekten şu anki haliyle bildiğimiz gıda maddesine dönüşüyor.

Kakao Çekirdeği Ticareti

Çikolata tarihi konusuna kısa bir giriş yaptık. Şimdi ise bu muhteşem lezzetin günümüze kadar nasıl geldiğin, sofralarımızla nasıl buluştuğundan bahsedelim. İlk bulunduğu zamanlarda acı bir şekilde hazırlanan çikolata, dini ayinlerde sık sık tüketilirdi.

Bunun yanı sıra kakao çekirdeği, özellikle Aztekler zamanında çok değerli bir ürün olduğu için ticarette takas olarak dahi kullanılırdı. Daha sonra kakao çekirdeği, Hernando Cortes tarafınca Avrupa’ya seyahat etti.

Kakao Avrupa’ya ulaştıktan sonra neredeyse 20.yüzyıla kadar lüks bir gıda ürünü olarak tüketilirdi. O zamanlarda varlıklı kimselerin ayrıcalığı olan Kakao meyvesi, ticaretin serbestleşmesi ve vergi zorunluluğunun kaldırılmasıyla halkın da kullanımına sunulmuş oldu.

Kendi Tarihimizde Çikolata

Çikolata tarihinde ülkemize mercek tutacak olursak ilk olarak Osmanlı zamanında görülmüş. Bunu yayınlanan ihtiyaç listesinden öğreniyoruz. 1857 yılında yayınlanan Constantinople gazetesinde saray ihtiyaçlarının duyurulduğu listede çikolata adına da rastlıyoruz. Yani kakao meyvesinin Avrupa’ya ulaşmasının ardından Osmanlı mutfağının da bu lezzetle buluştuğunu söyleyebiliriz.

Çikolata ve Sağlık

Mutfağımızda sürekli olarak bulundurduğumuz sofralarımızı süsleyen çikolata, geçmiş zamanlardan beri sağlık için de sık sık tüketilen bir gıda maddesi oldu. Özellikle sağladığı mutluluk hormonu ile bilinen çikolata, alternatif tıpta en güçlü antidepresan olarak kabul ediliyor ve depresyon ile mücadele eden kişilere uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Çikolata ile Lezzet Şöleni

Birçok çeşide sahip olan çikolata, farklı gıda maddeleriyle birleştirilerek bambaşka hazlar yaşatıyor. Özellikle çerez türleriyle buluştuğunda tadının daha da mükemmelleştiği bilinir. yoresel.com olarak üreticilerin doğrudan tüketiciye ulaştırdığı, birbirinden leziz ve kaliteli, organik çikolata ürünlerini sayfamızdan inceleyebilir, bütçenize uygun olanları sipariş verebilirsiniz.