Yöresel.com

Doğal Mantı

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Bu kategoride ürün bulunamadı.

Mantı Nedir?

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan mantı yemeği, çok eskilere dayanan bir yemektir. Mantı yemeğinin Osmanlı kaynaklarında tanımı içerisinde koyun kıyması, sirke vs. bulunan yoğurt ve sumak ile servis edilen yemek olarak geçmektedir. Farklı yörelerde farklı şekil ve sunum yöntemleriyle hazırlanıp servis edilen bu yemek oldukça besleyici ve doyurucudur.

Mantı İçerisinde Neler Vardır?

Mantı temelde çeşitli baharatlarla çeşnilendirilen kıymanın, küçük hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan yemektir. Birbirinden lezzetli sizler için özenle hazırlanmış ve paketlenmiş, kolaylıkla pişirebileceğiniz mantı çeşitlerine yoresel.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Mantı Hangi Yöreye Aittir?

Temelde bakıldığı zaman Kayseri ilimizle özdeşleşen mantının 36 çeşidi olması ve her birinin diğerinden daha da lezzetli olması mantının şöhret kaynağıdır. Bu şöhretin içerisinde en büyük pay da Etli Mantı çeşidine aittir. Kayseri kültüründe ev hanımlarının maharet ölçüsü iyi mantı yapıp yapamadığıyla orantılıdır.

Mantı Nasıl Hazırlanır?

Önceden yoğurulup dinlendirilmiş hamur oklava yardımı ile açılır. Daha sonra açılan hamur incecik yufka halini almasıyla beraber küçük kareler halinde kesilir. Her bir kare hamurun içerisine özenle hazırlanmış iç harcımız koyulur ve kapatılır. Bu işlem oldukça zahmetli olmasından dolayı kadınlar dayanışma içerisinde gruplar halinde mantı hazırlarlar. Doldurup hazırladığımız mantıları kaynamış suya atarak bir müddet pişirmemiz gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus mantının ne kadar haşlanacağı konusudur. İyi pişmiş bir mantı dişe yapışmaz. Bu kıvama gelene kadar suda haşlanır daha sonra ateşten alınır. En güzel servis sunumlarından biri yağ, salça, sarımsaklı yoğurt ve sumak eşliğinde yapılmaktadır. Yağ bir müddet ateşte ısıtılır ve üzerine biraz salça ve su eklenip karışım haline getirilir. Son aşamada ise mantımızın üzerine sarımsaklı yoğurt, hazırladığımız salça sos dökülerek servis edilir. Bütün bu zahmetli süreç mantının tadından dolayı elbette katlanılır ancak günlük hayatın koşuşturmasında yeterli vaktiniz yoksa anne lezzetiyle özenle hazırlanmış birbirinden güzel mantı çeşitlerini yoresel.com üzerinden sipariş vererek işin sadece haşlama ve servis kısımlarını evinizde yapabilirsiniz. Lezzetli bir yemeğin temeli lezzetli bir hazırlık sürecidir. Afiyet olsun.