Yöresel.com

Dondurma

Sonuçları Filtrele

Fiyat (TL)

-

Yöre

  • Kahramanmaraş3
Limit:
Sıralama:

3 sonuçtan 1 ile 3 arası görüntüleniyor.

En iyi Maraş Dondurması

En iyi Maraş Dondurması çeşitlerini yoresel.com'da bulabilir, doğrudan üreticisinden sipariş verebilirsiniz. Yaz aylarının vazgeçilmesi olduğu kadar her mevsimde tüketilebilen dondurmayı, yöresinden eşsiz lezzetiyle sizlere sunuyoruz.

Anadolumuzun dünya çapında üne sahip damak lezzetlerinden biri olan Maraş dondurması, kendine has aromasıyla dikkat çekiyor. Diğer bir özelliği ise neredeyse erimeyen kıvamıyla uzun mesafeler kat edebiliyor.

En iyi Maraş Dondurması Nasıl Anlaşılır?

Maraş dondurmasının hiç bir dondurma çeşidine benzemeyen iki önemli özelliği vardır. İlk olarak Maraş dondurmasındaki süt oranı diğer dondurmalara oranla kat kat fazladır ve içeriğindeki salep ile reçine aroması benzersiz bir tariftir. Mor orkide çiçeğinden elde edilen salep aromasının yoğunluğu hemen damakta hissedilmektedir.

İkinci benzersiz özelliği ise erimeye karşı son derece dayanıklı olmasıdır. Bilinen dondurmalar -18 derecenin altında erimeye başlarken Maraş dondurması, hemen erimemekle kalmıyor. Uygun saklama koşullarında şehirlerarası gönderilebilecek kadar uzun süre dayanabiliyor. Bu yönüyle çatal bıçak yardımıyla tüketilebilen tek dondurma türüdür aynı zamanda Maraş dondurması.

Maraş Dondurması Neden Erimez?

Geleneksel Maraş dondurması yapımında kullanılan keçi sütü hem besleyici özelliğiyle hem de erimeye karşı mukavemet göstermesinde etkilidir. Ayrıca Maraş dondurmasına yoğun tat ve kıvamını veren salep ile aromatik reçine, dondurulma aşamasından önce sakız kıvamına gelinceye kadar karıştırılmaktadır. En iyi Maraş Dondurması yapımında etkili olan bu karışım, erimeye karşı dayanıklı bir kıvam ortaya çıkarmaktadır.

Maraş Dondurması içindekiler ve Çeşitlerimiz

Yöresel Maraş Dondurması'nın üretimi için süt, salep ve şeker kullanılması yeterlidir. Dondurma yapımında kullanılan sütün keçi sütü olması gerekmektedir. Maraş'ta keven otlarıyla beslenen keçilerden elde edilen süt, bu dondurmaya benzersiz bir tat vermektedir.

Yine Maraş’ta yetişen yabani orkidelerin kökleri, bu dondurma içeriğindeki olmazsa olmazlardandır. Amanos ve Toros Dağları’nın 1000 rakımın üzerindeki özel alanlarda yetişen yabani orkide türlerinin yumruları gerçek Maraş dondurmasında kullanılmaktadır. Bu içerik Maraş dondurmasına benzersiz kokusunu, kolay kolay erimeyen sakızımsı kıvamını vermektedir.

Üretim kapasitesine göre arınık kazanlarda, 90° sıcaklıkta kaynatılan keçi sütüne ilk olarak salep ilave edilir. Sonrasında şeker katılır ve sakız kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak  6 ile 8 saat arası dinlendirilir. Dinlenme aşamasının ardından soğutularak tüketime hazır hale getirilir.

yoresel.com ayrıcalığıyla:

Sade Maraş Dondurması

Kakaolu Maraş Dondurması

Fıstıklı Maraş Dondurması

çeşitleriyle siparişlerinizi vererek bu enfes lezzeti istediğiniz yere götürebilirsiniz. En iyi Maraş Dondurması çeşitleri ve ürünlerin en yöresel hali için yoresel.com...