Yöresel.com

Köyceviz Zencefil Kuru Tane 100gr (#580)

10,00 TL
 •  

   

  ZENCEFİL

   

  Zencefil faydaları keşfedildiğinden beri birçok hastalık için tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Güneydoğu Asya kökenli bir bitkidir. İlaç sektöründe de kullanılmakta olan  zencefil alternatif tıpta yeri çok önemli olan bir bitkidir.

   

  Zencefil bitkisi sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

  Grip ve soğuk algınlığında ; bedeni ısıtmada ve terlemede etkilidir. Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırır. .Bu etkileri sağlamak üzere zencefilin dekoksiyonu kullanılır.

  DEKOKSİYON:

  Elinizde zencefil tozu veya dilimlenmiş zencefil kök parçaları varsa bunlardan 1,5 tatlı kaşığı, 1 bardak su içine konulup önce kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra, ateş kısılarak 5-10 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyon elde edilir ve istendikçe içilebilir.

  Dekoksiyon yöntemi ile hazırlanan çayı boğaz enfeksiyonları için  gargara yaparak  kullanabilirsiniz. Hazımsızlık, mide ve bağırsakların gazlı olması ve karın ağrısı durumlarında sindirim salgılarını artırır ve gaz söktürücü etkiler yaparak  iyileştirici olur. Mide ülserine ayrıca faydalıdır.

  Zencefil kandaki kolestrol miktarının % 85 ini üreten karaciğerdeki kolestrol üretimini durdurur. Trombosit aktive eden faktör(PAF-platelet activating factor) etkisini azaltarak kalp krizine sebep olabilen pıhtılaşmayı önler. Zencefil PAF etkisini azaltıcı özelliği sayesinde alerji ve astıma karşı etkilidir.

  Zencefil çayının sinirler üzerinde de  etkisi önemli derecededir. Sinir hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olurken, sinirsel hastalıklardan koruyucu özelliği vardır. Ayrıca düzenli zencefil çayı tüketmek alzheimer hastalığı riskini de azaltıyor.

  Zencefil şeker hastalarına iyi gelmektedir ve ayrıca kandaki yağ düzeyini düşürerek damarları korur.

  Uzak doğuya özgü olarak bilenen ve  kullanılan zencefili toz olarak kullandığımız gerek çaylarda gerekse  yemeklerde baharat olarak kullanabiliriz.

  Özellikle kış aylarında ballı zencefilli çaylar,  toz veya taze zencefil ile yapacağınız karışımlar sizi hem gripten koruyacaktır hem de öksürük tedavisinde etkilidir. Solunum yolları rahatsızlığı olanların ciğerlerini genişleterek daha rahat nefes alıp vermelerini sağlar. Zencefilin balgam söktürücü etkisi de vardır.

  Kolon kanserine karşı zencefilin önemli ölçüde önleme özelliği vardır. Yapılan araştırmalara göre kolorekral kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kolon kanserini önler.

  Kısacası  zencefili her mevsimde her şekliyle mutfağınızdan ayırmamanız gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi 1 yıldan fazla elinizde olan bitkileri kullanmayın.

  Her gıda takviyesinde olduğu gibi mucizevi bitkileri  düzenli olarak ilaç kullanan bireyler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Herşeyin olduğu gibi zencefilinde fazlası zarardır.

  Özet

  Ballı zencefil kışın vazgeçilmez kurtarıcısıdır. Bir fincan kadar balın içerisine 1,5 çay kaşığı zencefil koyarak iyice karıştırınız. Zencefilin tadı biraz acıdır. Damak tadınıza göre isterseniz zencefil bal karışımının oranlarını ayarlayabilirsiniz fakat zencefilin tadını mutlaka almanız gerekiyor. Bunu sabah akşam aç karnına tüketmeniz yeterlidir.

   

  AFİYET OLSUN.

   

 • Yorum Yap

  Ürüne Puan Verin
 • Yapılan 177 alışverişten aldığı 11 değerlendirmede %88.64 olumlu puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 11 0
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 11 0
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 11 0
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 6 5
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

DİĞER SATICILAR