Yöresel.com

Tayinat Taşbaskı Zeytinyağı 5 Lt (#12316)

351,00 TL
 • Hatay’ın özenle üretilmiş zeytinlerinden, tamamen soğuk sıkım yöntemiyle, elde edilmiştir. Meyvemsi aroması, nefaseti ve tazeliği cam şişelerde korunur. Her damak tadına uygun bu lezzetli zeytinyağını, tüm yemeklerinizde, mezelerinizde, salatalarınızda ve kahvaltılarınızda ve afiyetle kullanabilirsiniz.

  Akdeniz Bölgesindeki zeytin üretiminin 0’unu gerçekleştiren Hatay İli, ülkemiz zeytin üretiminin de %8’ini karşılanmaktadır. İklim ve toprak koşullarının uygun olması ve anavatanı olması nedeniyle zeytin yetiştiriciliği için oldukça yüksek potansiyele sahip olan Hatay ilinde yetiştiriciliği yapılan çeşitlerin büyük çoğunluğu yöresel çeşit ve tiplerdir. Yöreye has üç çeşit zeytin cinsi tescil edilmiş olup bunlar Halhalı, Saurani ve Sarı Haşebidir. Hambelescik, Karamani, Dikenli Zeytin, Arravi, Elmacık, Tuffaf, Eri, Balluti, Allene, Celep , Pisecik ve Har zeytini yörede yetiştirilen tiplerden sadece birkaçıdır. Zeytin ekim alanlarının her geçen gün arttığı Hatay’da Halhalı, Savrani, Sarı Haşebi, Sarı Ulak, Karamani, Gemlik gibi zeytin çeşitleri ağırlıktadır.

  Zeytinin yetiştiği yörenin havası, toprağı, zeytin ağacının bulunduğu bölgenin denizden yüksekliği, zeytin ağacının ve zeytin tanesinin sağlıklı olup olmaması, toplanırken yara bere almaması zeytinyağının kalitesini etkiler, rengini, tadını belirler.

  NASIL YAPILIR?

   

  Üretiminin ilk aşaması, taş değirmenlerde zeytin tanelerinin eti ve çekirdeği ile ezilerek, parçalanmasıdır. Zeytin taneleri hamur haline getirildikten sonra, elde edilen zeytin hamuru özel torbalara konularak pres altında ezilir.

  Zeytin hamuru prese konulmadan önce üzerinde biriken yağ en iyi yağdır. Buna “özel yağ, göz yağı, burun yağı” adı verilir. Torbaya konulan hamur preslenmeden sızan yağ ise “zeytin sütü” diye adlandırılır.

  Torbalardaki zeytinyağı hamurunun ilk sıkımına, su verilmez. Hamur olduğu gibi sıkılır. Buna “soğuk pres sızma zeytinyağı” denilir. İlk sıkımda hamurdan çıkacağı kadar yağ çıktıktan sonra ikinci sıkıma geçilir. İkinci sıkımda pres (mengene) altında bulunan içi zeytin hamuru dolu torbaların üzerine 25-30 derece sıcaklıkta su dökülür. Sıcak su, zeytin hamurunun içindeki yağı söker. Presin altındaki kaplara su ile karışmış zeytinyağı akar. Suyun üzerinde yüzen zeytinyağı kepçelerle toplanır. Pamuktan geçirilerek filtre edilir. Bu yağa, “sulu sistem sızma zeytinyağı” adı verilir. Sulu sistem sızma zeytinyaının da içinde hiçbir katkı maddesi yoktur.

  Zeytin hamurunda kalan yağı almak için ne kadar çok pres yapılırsa, yağın asidi o kadar yükselir ve kalitesi düşer. Ayrıca antioksidan özellikleri de azalır. Zeytinyağı üretiminin yüksek sıcaklıkta su ile yapılması da bu değerlerinin kaybolmasına yol açar. İçerdiği klorofil nedeniyle zeytinyağı, ışığa karşı hassastır. Bu nedenle, renkli cam şişelerde, porselen ya da çelik kaplarda veya içi laklı teneke kutularda saklanmalıdır.

 • Giriş yapmamış olarak görünüyorsunuz. Lütfen yorum yazabilmek için giriş yapın.

 • Yapılan 1 alışverişten aldığı 0 değerlendirmede %NAN olumsuz puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 0 0
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 0 0
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 0 0
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 0 0
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...