Yöresel.com

Helva

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Kastamonu31
Limit:
Sıralama:

31 sonuçtan 1 ile 31 arası görüntüleniyor.

Helvanın Serüveni

Ülkemizin her bölgesinde oldukça yaygın tüketilen bir tatlıdır. Türk mutfağında oldukça sevilen bir lezzettir. Damak tadına göre tercih seçenekleri olan helva hemen hemen her yaşa hitap etmektedir. Geçmişi Osmanlı mutfağına kadar uzanmaktadır. Bu lezzet oldukça eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Genelde günün en sevilen öğünü olan kahvaltıda tüketilmesi tercih edilmektedir. Helvalar çikolatalı, fıstıklı ya da daha farklı tatlarda üretilmiş olabilir. Özellikle tahinle bir araya geldiği zaman eşsiz bir lezzet oluşturur.

Helva Çeşitleri Nelerdir?

Birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; Tahin Helvası: Ham maddesi tahin ve şekerdir. Tahin, şeker ve vanilya ile edilen, eşsiz lezzete sahip en yaygın olan çeşididir. İrmik Helvası: İrmik, şeker ve yağ ile elde edilen yapımı oldukça kolay bir tatlı çeşididir. Damak tadına göre içerisine limon ve ya badem eklenebilir. Kağıt Helva: İki katlı arasına tercihe göre ekleme yapılan muazzam lezzete sahip bir tatlı çeşididir. Adını şeklinden almaktadır. Kastamonu yöresinin vazgeçilmez lezzeti çekme helva: Ağızda dağılan yapısı ve mis kokusu ile her damak tadına uyum sağlayan bir lezzettir. Kavrulmuş ve un ve şekerin buluşması ve sonrasında ezilmesi ile elde edilen, yapımı oldukça kolay, yemesi oldukça keyifli bir çeşididir. Kütahya yöresinde de oldukça önem taşımaktadır. Saray helvası olarak bilinmektedir. Tarihi lezzet olarak tanımlanabilir. Coğrafi işaretli üründür. Tatlısı yörelerine göre adlandırılabilir.

Yörelerine Göre Helva Çeşitleri

Helva yörelerine göre “ Bilecik pazaryeri helvası, Ermenek pekmezli tahin, Bayramiç tahin, Ceviz, Kürek, Paşa, Fındıklı tahin, Uşak “ olarak ayrılmaktadır. İç malzemesine göre ise tahin helvası; sade tahin, antep fıstıklı tahin, kakaolu tahin, cevizli yaz, sakızlı ballı kürek, kakaolu kürek, sade kürek helva olarak ayrılmaktadır.

Organik Helva Nereden Alınır?

Hem yöresinden olsun hem de tek tıkla ulaşabileyim diyorsanız doğru adrestesiniz. Üreticisinden doğrudan alabileceğiniz, doğal, organik ve taze helva çeşitleri yoresel.com’da.