Yöresel.com

Kadayıf

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Bu kategoride ürün bulunamadı.

Kadayıf Nedir?

Osmanlı mutfağında birçok tatlı çeşidinin ortak adı Kadayıftır. Un ve suyun karıştırılmasıyla elde edilen hamurun, ince teller haline getirilerek hafif ısıl işlemden geçirilmesiyle elde edilen tür tel kadayıfın temelini oluşturur. En çok Balkanlar, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde tatlı olarak tüketilen bu tür şerbet ile bir araya getirilerek muhteşem bir lezzet oluşturur. Kadayıf sözcüğü Arapçadan gelen “Kadife” sözcüğünün çoğuludur.

Tel kadayıf genelde yumuşak ve yarı pişmiş kıvamda satılır. Katmanların arasına fıstık veya ceviz gibi çeşitli malzemeler koyulduktan sonra fırında tam kızartılır ve üzerine şerbet dökülerek servis edilir. Hataya özgü coğrafi işaretli ürün Künefe de buna benzer bir aşamadan geçirilerek üretilir. Kadayıf ile çok çeşitli lezzetler elde etmek mümkündür.

Kadayıf Nasıl Üretilir?

Gıda sektöründe teknolojinin gelişmesiyle birçok ürünün üretim aşaması kolaylaşmıştır. Buna rağmen tel kadayıf üretimi için hala geleneksel yolların tercih edilmesi ürünün lezzetini hala korumasına yardımcı olmaktadır. Hazırlanan un ve su karışımı özel bir kaba konulur ve bu kaptan belirli aralıklarla oluşturulan akıtma borusuna aktarılan karışım hafif ısıtılmış dönen tepsiye dökülür. Hafif bir ısıl işlem görmesinden sonra tel kadayıf hazır olur. Hazırlanan tel kadayıfın içine daha sonra isteğe bağlı ceviz, fıstık gibi malzemeler eklenerek tepsiye alınır. Fırında belli bir süre piştikten sonra çıkarılarak şerbetle buluşturulup nihai sonuç alınır.