Yöresel.com

Köyceviz Nar Ekşisi 1500 Gr (#277)

225,00 TL
 • NAR

  GÜCÜN VE BEREKETİN SEMBOLÜ !

   

  HER DERDİN DEVASI

  Nar (Punica granatum), Lythraceae familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.

  Tam bir cennet meyvesi olan Nar.Kutsal Kitaplarda Havva`nın Adem`e yedirdiği yasak Bilgelik Ağacı meyvesinin nar olduğu söyleniyor. Kuran`da da Enam ve Rahman surelerinde yer alan bu meyve için `eşsiz nar` tanımı kullanılıyor. Tarihi kaynaklarda, Fenikeliler ve Mısırlılar tarafından büyülü ve kutsal olarak kabul edilen narın ; dini ayinlerde kullanıldığı yazılmaktadır. Narın geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Nar, en eski tek tanrılı din olan Musevilik'ten önce de 'Altın Hilal' olarak adlandırılan Güneydoğu Anadolu ve Mezopotamya'yı kapsayan bölgede tadına varılan bir meyve. Mısır'da 4 bin yıl önce bile nar tarımı yapıldığı biliniyor. Akdeniz havzasında birkaç bin yıldır ekilmekte olan narın bölgede ilk olarak İran’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan’dan Himalayalar’a kadar geniş bir alanda yetişir. Nar üzerine sayısız efsane var. Onun çok sayıda taneleri, her zaman gücün ve bereketin sembolü olmuş. Ağzının tadını bilen uluslar, onu çağlar boyu değerlendirmişler. Buzlu nar şerbetini eski Mısırlılar bulmuş.

         Taneleri ile birlikte veya suyu sıkılarak yenilebildiği gibi gövde-kök ve dal kabukları ile meyve kabuğu da tıbbi olarak kullanılan bir meyve. Osmanlı dönemine ait `Tababet` kitaplarında ise nar, endişe ve huzursuzluğun en önemli ilaçlarından biri olarak yer almaktadır. Ancak zaman zaman midede şişkinlik ve gaz meydana getirdiği için ateşli hastalığı olanlara iyi gelmeyeceği belirtilmiştir.Yine o dönemlerde, ziyafet sofralarının sonunda, hazmı kolaylaştırsın diye nar suyu ikram edildiği yazılmaktadır. En önemli özelliği ise damarlarda biriken yağ parçacıklarını eritip yok etmesi. Bunun için her gün bir bardak nar suyu yeterli olacaktır.

   

  Narın besin değerine gelince: Yağ ve proteinin hemen hemen hiç bulunmadığı nar, tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda, 250-300 mg. potasyum bulunmaktadır. Aynı miktarda narın kalori değeri ise 63 mg`dır. Ayrıca; 0.5 gr. protein, 8 mg. fosfor, 3 mg. kalsiyum, 0.3 mg. demir, 3 mg. sodyum, az miktarda A vitamini, 0.03 mg. B1 vitamini, 0.03 mg. B2 vitamini, 0.3 mg. B3 vitamini ve 4 mg. C vitamini bulunmaktadır

   

  Narın bilinen bazı faydaları:

   

  ü  Tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenler

  ü  Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur

  ü  Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır

  ü  Enerji verir, yorgunluğu giderir

  ü  İdrar söktürücü etkisiyle toksin atılımını sağlar

  ü  Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur

  ü  Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller

  ü  Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar

  ü  İshali (diare) önler, tedavide destek sağlar

  ü  Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar

  ü  Cilt enfeksiyonlarında olumlu katkısı vardır

  ü  Nar, çarpıntıya iyidir.

  ü  Mideyi kuvvetlendirir.

  ü  Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir.

  ü  Nar suyu cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine koruyucu etki yapıyor,

  ü  Damar tıkanıklıklarını geriletiyor
   Tatlı nar midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır.

  ü  Tatlı nar mideyi kuvvetlendirir, boğaza ve akciğerlere faydalıdır, öksürüğe iyi gelir.

  ü  Ekşi nar ise mide yanmalarına karşı faydalıdır, kusmayı keser, karaciğer hararetini söndürür,         

  ü  Ekşi nar kabızlığı giderir, kalp ve mide ağzındaki ağrılara iyi gelir.

  ü  Suyu zarıyla birlikte çıkarılıp bal ile merhem kıvamına gelinceye kadar pişirilip diş etlerine sürüldüğünde diş eti tahrişine iyi gelir. Dolama / tırnak iltihabı ve cerahatli yaraların tedavisinde nar çekirdeğinin balla birlikte karıştırılarak merhem halinde tatbik edilmesi tavsiye edilir.

  ü  Nar çiçeği de yaralar için kullanılır.Narın meyvesi ve suyunun yanı sıra çiçekleri ve kabuğu da yararlarıdır.

  ü  Nar çiçeği bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir. Boyun tutulmasında nar çiçeği lapası boyna konursa şifalı gelir.

  ü  Narın kabuğu çay gibi demlenerek içildiğinde, mide ve bağırsak hastalıkları ile ishal ve dizanteriye karşı oldukça faydalı olmaktadır.

  ü  Nar suyundaki antioksidan miktarının, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre kat kat fazla olduğu belirtiliyor. Mesela;1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çaya, 4 bardak kızılcık suyuna ve 3 bardak portakal suyuna eşit miktarda antioksidan madde içermektedir.Beslenmede mutlaka yer alması gereken nar, aynı zamanda güçlü bir antioksidan özelliği taşıyor.

  ü  Türkiye’de nar yenilerek doğrudan tüketilmesinin yanı sıra Nar taneleri de aynı zamanda salatalarda kullanılabilmekte, aşure, muhammara ve güllaç’a katılabilmekte ve çeşitli tatlı süslemelerinde kullanılmaktadır.

  Halk kültürümüzde, manilere ve muammalara konu olan nar, nedense mutfağımızda ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızda hak ettiği yeri alamamıştır. 

 • Yorum Yap

  Ürüne Puan Verin
 • Yapılan 198 alışverişten aldığı 11 değerlendirmede %88.64 olumlu puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 11 0
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 11 0
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 11 0
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 6 5
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...