Yöresel.com

Köyceviz Zerdeçal 100 Gr (#581)

20,00 TL
 • ZERDEÇAL

   

  Zerdeçal ülkemizde yetişmeyen bir bitkidir. Yararlarından dolayı çok miktarda tüketilen  çok önemli bir antioksidandır.

  Yaprakları sivri uçludur. Çiçekleri sarı renklidir. Safranı andırır. Baharat olarak      ta kullanılmaktadır. Kökleri ana ve yan köklerden oluşur, ana kök yumru şeklinde, yan kökler parmak kalınlığında, yer elması şeklinde, dışı kahverengimsi içi sarı veya kırmızımsı sarı renktedir.

  Zerdeçalın halk dilinde farklı isimleride vardır. Bunlar ; Zerdeçöp, Safran kökü, Sarıboya, Zerdeçav, Hint safranı dır. Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş, Asya’nın tropik bölgeler de yetişmektedir. Ülkemizde ithal edilmek suretiyle satışa sunulmaktadır.

   

  Yapılan araştırmalarda kolon kanseri başta olmak üzere her türlü kanser hastalıklarına, diyabet ve enfeksiyon hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. İçeriğindeki curcumin maddesinin kansere karşı koruma özelliği vardır  ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği olduğu bilinmektedir.Özellikle kış aylarında grip ve soğık algınlığına karşı kullanılır. Verem tedavisinde ve sonrasında hızla iyileşme sağlar. Astım, bronşit ve sinüzit tedavisinde etkilidir.Oral olarak kullanılan zerdeçal hazımsızlık, karın ağrısı, diyare, gaz problemleri, safra kesesi problemleri, mide şişkinliği, iştah kaybı gibi sindirim sistemi problemlerinde faydalıdır. Karaciğer için faydalıdır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar.Zerdeçal, antienflamatuar özellikleri yardımıyla osteoarterit ve romatoid arterit sorunlarını giderebilir. Buna ek olarak, zerdeçalin antioksidan özelliği  hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eder. Hafif eklem ağrılarına, romatizma ağrılarına ve iltihaplara iyi gelir, ağrıları giderebilir.Vücudun bağışıklık sistemini uyaran yardımcı lipo polisakarit olarak bilinen bir madde içerir.  Bu madde bakterilere, iltihap ve   serbest radikallere karşı etklidir..

   Eğer bir soğuk, öksürük veya grip sorununuz var ise ılık bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırın ve için. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

   

  Nerelerde ve nasıl kullanılır?

  Zerdeçalı tavuk yemeklerine, pilavlarınıza, çorbalarınıza 1 tatlı kaşığı kadar ekleyebilirsiniz. Hoş bir tat verir.. Keskin bir tadı vardır. Damak tadınıza göre yemeklerde miktarını ayarlayabilirsiniz.

  Yoğurdun içine karıştırılarak ta yenebilir. 4-5 yemek kaşığı yoğurt için 1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır. Sütün içerisine karıştırabilir  bağışıklık sisteminizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Tadı keskin olduğundan   bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

  Çay olarak ta  tüketilebilir.İnce kıyılmış zerdeçal kökü yada tozu 1 tatlı kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su eklenir.üzeri kapatılır 5 ila 10 dakika arası demlenmeye bırakılır. Sonrasında afiyetle tüketilir.

   

   

  Zerdeçalı hamile bayanların kullanması önerilmemektedir. Rahim uyarıcıdır. İlle de kullanmak istiyorsanız Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Ayrıca safra taşı olanların veya safra tıkanıklığı olanların kullanması önerilmemektedir.

   

  AFİYET OLSUN

   

   

 • Yorum Yap

  Ürüne Puan Verin
 • Yapılan 198 alışverişten aldığı 11 değerlendirmede %88.64 olumlu puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 11 0
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 11 0
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 11 0
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 6 5
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...