Yöresel.com

Kurutulmuş Sebze

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Antalya1
  • Hatay8
  • Kastamonu6
  • Konya2
  • Manisa1
  • Muğla2
  • Şanlıurfa2
Limit:
Sıralama:

22 sonuçtan 1 ile 22 arası görüntüleniyor.

Kurutulmuş Sebze Nedir?

Yiyecekleri uzun süre muhafaza etmek amacıyla geçmişten günümüze uygulanan sebze kurutma işlemi, mutfak kültürümüzün bir parçasıdır. Kurutulmuş sebzeler, sevdiğimiz yiyecekleri daha sonra da tüketebileceğimizin garantisi olarak kabul edilir. Güneşin, sebzelerle buluşmasıyla ortaya çıkardığı müthiş formül yiyeceklere ayrı bir lezzet katar.

Biber, patlıcan, domates, bamya, pırasa gibi mutfağa giren her sebze kurutularak soframıza geldiğinde hem lezzetiyle, hem de depoladığı vitaminlerle bedenimizin ihtiyacını karşılar. Sebzelerde var olan yüzde 80 ila 95 oranlarındaki suyun yüzde 20’lere düşürülmesi anlamına gelen kurutma işlemi, hem sebzelerin dayanıklık süresini artırarak sonraki mevsimlerde yeniden pişirilebilir hale gelir hem de farklı ve orijinal lezzetler elde etmek için uygulanmaktadır. Kurutulmuş sebzeler doğal enerji kaynağıdır. Günlük almamız gereken vitamin ve minarelleri içermektedir . Bir çok kurutma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; güneşte, suni, kombine, dondurarak kurutma gibi yöntemlerdir. En yaygın olanı ve en çok tercih edileni güneşte kurutma yöntemidir.

Sebzelerin Kurusu Çeşitleri Nelerdir?

Patlıcan, dolmalık biber, domates, acı biber, pancar, kapya biber, karışık sebze, bamya, pırasa, mantar, sarımsak, soğan, turp, kabak, pancar, havuç, balkabağı, lahana gibi bir çok kurutulmuş sebze seçeneğinin  kurusu olabilir. En yaygın olanı, üretimi ve ihracatı en çok yapılan sebze domates olarak bilinmektedir.

Sebze Kurusu Faydaları Nelerdir?

Doğal demir ve lif kaynağıdır. Sebzeler kurutulurken lifli yapısından herhangi bir şey kaybetmediğinden lif bakımından oldukça faydalıdır. En önemli faydalarından biri antioksidan kaynağı olmasıdır. Aynı zamanda kansızlığı önlemek, bağışıklığı güçlendirmek, kemikleri kuvvetlendirmek gibi faydaları da olduğu bilinmektedir. Sebzelerin saklama süresi uzar ve bu nedenle daha uzun süre tüketebilirsiniz.

Kuru sebzelerin kullanım alanı yalnızca yemek değildir, farklı alternatiflerde bulunmaktadır. Bunlar; sebze sosu, kuru sebze topları, püre gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kurutulmuş Sebze Nereden Alabilirim?

İçerisinde katkı maddesi bulunmadığından çokta tercih edilen doğal, taze ve katkısız kurutulmuş sebzeleri yoresel.com ‘ da bulabilirsiniz.