Yöresel.com

Organik Balın Faydaları

Tüm canlıların hayatını devam ettirmesi için temel besinleri alması gerekir. Bal içeriğinde barındırdığı yararlı özler bakımından insan vücudu için oldukça önemli bir besindir. Balın içerisinde bakteri yoktur. Eğer bakteri bal ile temas ederse nemden yoksun kalır. Sonra da yok olur. Bal asidik bir tepkimeye sahip olduğundan bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yoktur.

Bal vücut için oldukça faydalı bir besindir. Hem gribe hem de kış hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücut için gerekli olan antioksidan takviyesini yapar. Demir ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırır. Organik bal nasıl anlaşılır diye araştırma yapılması sayesinde sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

Organik Bal Nasıl Anlaşılır?

Bal insan vücudu için en faydalı besinlerden birisidir. Özellikle de doğal bal almış iseniz birçok hastalığa karşı önlem almışsınız demektir. Organik bal pastörize edilmemiştir. Zaten pastörizasyon işlemi bal için şart bir işlem değildir. Ama balın kristalize olmasını engellemek için yapılmaktadır. Halbuki bal yapısı gereği kristalleşebilir.

Pastörizasyon işlemi balın içerisindeki enzimlerin flavonoid ve fenolik yapıdaki bileşenlerini azaltır. Eğer bal organik ise içerisindeki tüm besinleri doğallığı ile korur. Organik bal nasıl anlaşılır merak edenler öncelikle bu özelliğe dikkat etmelidir. Ek olarak şunlara bakabilirsiniz;

·         Organik balın kendisine has bir kokusu vardır. Balı keserken bu kokuyu yoğun olarak alabilirsiniz.

·         Organik bal daha koyu bir kıvama sahiptir.

·         Organik balı tattığınız zaman ağzınıza rayiha tadı gelir. Fakat glikozlu olanlarda bu tat yoktur.

Organik Balın Tadı Nasıldır?

Organik bal nasıl anlaşılır merak ediyorsanız öncelikle kristalize olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Gerçek olan bal sarı, açık mor, ya da buzlu cam rengindedir. Eğer balı bir kaşığa alıp ateşte bekletirseniz oldukça akışkan bir kıvam elde edersiniz.

Yorum Yaz