Yöresel.com

Organik Çayın Özellikleri

Türk çayı hiçbir kimyasal özelliğe sahip olmayan dünya ki en kaliteli çaylardandır. Dünya pazarında da önemli bir yere sahiptir. Çünkü tek doğal çay olma özelliği gösterir. Çay eskiden beridir kültürümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Misafirleri ağırlarken daima ikram edilen bir içecektir.

Çay çok fazla yağış alan yerlerde yetişir. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yoğun olarak çay tarımı yapılır. Yağışın çok olması sayesinde ilaçlanmasına gerek kalmaz. Böceklerden arınır. Doğal olarak çay yetiştirmenin yolu da buradan geçer. Kar yağdığı zaman çayın üzerindeki böcekler temizlenir. Böylece haşereler olmadan doğal çay yetiştirilir. Doğu Karadeniz bölgesinin iklim şartları kaliteli bir şekilde çay üretilmesini sağlar. Organik çay fiyatları da ürünün gerçek özelliklerine bağlı olarak değişir.

Organik Çayın Sağladığı Faydalar

Çay kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Çok eski zamanlardan bu yana kadar misafirlere ikram edilen en önemli içecektir. Öyle değerlidir ki üzerine şiirler yazılır. Dünya da en çok çay tüketilen ülkelerin başında da ülkemiz gelir. Üretilen çaylar da dünyanın en kalitesi içerisindedir.

Organik çayın faydaları saymakla bitmez. Taze demlenmiş çay protein, şeker ve yağ içermemesi sayesinde kalorisi sıfırdır. İçerisinde sadece manganez ve florür mineralleri vardır. İçerisindeki kafein sayesinde sizi dinç tutar. İçerisindeki lezzetli aroması sayesinde ağzınızı tatlandırır. Bundan dolayıdır ki uzun yıllar boyunca en çok tüketilen bir üründür. Organik çay fiyatları da çayın gerçek kalitesine göre değişir.

Organik Çay Fiyatları Neye Göre Değişir?

Organik çay içeriğindeki bileşenler sayesinde son derece yararlı bir besindir. Bu nedenle de çok uzun yıllardan beridir sofralarımızın baş tacı olmuştur. Organik çay fiyatları da ürünün kalitesine bağlı olarak değişir. Gerçekten organik bir çayın fiyatları diğerlerine nazaran biraz daha fazladır. Ama tadı da aynı şekilde daha güzeldir.

Yorum Yaz