Yöresel.com

Organik Tarım Faaliyeti Nedir?

Organik bal üretimi Tarım Bakanlığı tarafından gerekli sertifikalar alındıktan sonra başlamaktadır. Tarım Bakanlığı tarafından verilen bu sertifika sayesinde organik bal tesisleri için ilk adım atılmaktadır. Arıcılık faaliyetlerinin ülkemizde bu denli gelişmiş olmasının nedeni doğal yapı ve nektar kaynakları açısından gelişmiş olmasıdır.

Organik tarım faaliyetleri arasında oldukça önemli bir yeri olan arıcılık, organik olarak nitelendirilmesi için kovanların özelliği, çevrenin ve koşulların kalitesi, arıcılık faaliyeti ürünleri oldukça önem arz etmektedir. Ancak organik arıcılık faaliyetleri için arıcıların yeterli düzeyde eğitilmesi gerekmektedir. Tarım sektöründe yaşanan teknolojik gelişmelerin yoğun ilaç kullanımını beraberinde getirmesi ve bununla birlikte çevre kirliliği yaşanması organik tarım faaliyetlerinin yürütülmesinde etkili olmuştur.

Organik Bal ve Üretim Aşamaları

Ülkemiz organik bal üretimi açısından da oldukça zengin coğrafi ve beşeri özelliklere sahiptir. Arıcılık faaliyetlerinde öncelikli olarak bal daha sonra ise balmumu, polen ve arı sütü şeklinde sıralanabilecek ürünler imal edilmektedir. Organik bal üretimine başlamayı hedefleyen arı yetiştiricilerinin ilk etapta konvansiyonel bal ürettiği kovanlar, organik geçiş sürecine alınmaktadır.

Organik Bal Üretimi ve Arıcılık

Organik bal üretimi yapan yetiştiricilerin uymak zorunda olduğu birtakım kurallar bulunmaktadır. Dört mevsim boyunca kovanların bulunduğu arazilerin 3 km ötesinde konvansiyonel tarım yahut arıcılık yapılmaması gerekmektedir. Arı yetiştiricileri için öncelikli olarak ilgili mevzuata uygun davranmak ve özenli tarıma uygun faaliyetler yürütmek yükümlülüğündedir.  Organik arıcılık alanlarında olması gereken koşulların yanı sıra arıcılık faaliyetlerinin yürütülmesi aşamasında kullanılacak malzemelerin de özellikleri bulunmaktadır. Bunlar Arıcılık alanı, geçiş dönemi, beslenme, hastalıklara karşı alınacak tedbirler gibi sıralanabilmektedir. Tüm bu özellikler arıcılık malzemelerinin özellikleri arasında yer almaktadır. Organik petek bal yahut süzme bal üretiminin tüm aşamalarında steril tesisler ve yöntemler gereklidir denilebilir.

Yorum Yaz