Yöresel.com

Organik Zeytinyağı Nasıl Olmalıdır?

Organik ürünler özellikle son dönemlerde oldukça rağbet görmektedir. Katkı maddelerinin ürünlerde fazlası ile yer alması, ürünlerin raf ömürlerini uzatmak amacı ile koruyucu madde kullanılması ve birtakım suni faaliyetler sebebi ile özellikle gıda ve bitkisel ürün alanında kendini gösteren organik terimi ürünlerin ambalajlarında yer almaktadır. Birçok tarım ürünü organik etiketi ile satışa sunulmaktadır. Ancak Tarım Bakanlığı sertifikasına sahip süt, et, hayvansal gıda, bitkisel gıda ve diğer bitkisel içerikli ürünler organik olarak belirtilmesi gereken ürünlerdir. Yaşantımızda ve beslenmemizde büyük ve önemli bir yeri olan ürünlerden bir tanesi de bitkisel yağ kullanımıdır. Hemen hemen her tür gıdanın içerisinde yağ bulunmaktadır. Ancak organik olmayan doymuş yağ ve diğer sıvı yağlar güvenilirlik konusunda soru işaretlerine sebebiyet vermektedir. Bu nokta hem kalp sağlığını korumaya yardımcı hem de daha düşük kalorisi olan organik zeytinyağı en iyi seçenekler arasında yer almaktadır.

Organik Zeytinyağı Kullanımının Avantajları

Piyasada birçok zeytinyağı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar segment ve sınıflandırma olarak birbirlerinden ayrılmaktadır. Yöre, marka, litre ve üretim biçimi bu sıralamayı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Hal böyle olunca farklı farklı birçok marka marketlerde satışa sunulur hale getirilebilmektedir. Ancak güvenilirlik konusunda soru işaretlerine yol açmayacak en iyi alternatif organik zeytinyağı kullanmak olacaktır.

Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Bu noktada organik zeytinyağı etiketi ile satışa sunulan zeytinyağları arasından seçim yaparken lezzet ve yöresel olarak farklılıkları göz önünde bulundurmanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra koruyucu madde olmayan her türlü ürün için geçerli olan belirtilen saklama koşulları ve tüketim tarihine uygun tüketilmesi de oldukça önem arz etmektedir. Zeytinyağını yemeklerde, soğuk gıdalarda ve diğer ürünlerde de rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yorum Yaz