Yöresel.com
 • %20 İndirim
 • Meşhur Beypazarı Kurusu (#1158)

  19,90 TL 15,90 TL
  • Beypazarı, tarihi zenginliklerinin yanı sıra yöresel yemekleriyle de ilgi odağı olmuştur. Anadolu'nun lezzetlerini barındıran yemekleri; sunumunun inceliği ve zarafetinden olsa gerek "İnce Takım” olarak adlandırılır. Taş fırınlarda yapılan, tazeliğini bir sene koruyan, çay saatlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden Beypazarı Kurusu, Türkiye'de sadece Beypazarı'nda üretilir.


   Tarihi İpek Yolu üzerindeki ilçede geçmiş yıllarda kadınların evlerindeki fırınlarda, asma yaprakları üzerinde pişirdikleri kurular, şimdi ilçede faaliyet gösteren 10 fırında üretilerek satışa sunuluyor.


   İlçede önemli bir geçim kaynağı haline gelen "Beypazarı Kurusu" buğday unu, süt, tereyağı, margarin, maya, tuz ve tarçın kullanılarak yapılıyor. Unun içine süt ve yağ, maya ve tarçın ilave edilerek, hamur kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurulur.


   Hamur daha sonra elle 4 santimetre kalınlığında rulolar haline getirilerek, baklava dilimi şeklinde kesilir.Kesilen kurular, geniş tepsilere dizilerek bir süre sıcak ortamda mayalanmaya bırakılır. Kabaran hamurlar, fırına verilerek bir süre pişirilir.


   Pişirilmenin ardından fırından çıkarılan kurular soğuduktan sonra tekrar tepsilere konularak fırına verilir ve içinde nem kalmayıncaya kadar 3–4 saat düşük derece ısıda kurutulur. 
   Kurutma işleminin ardından soğumaya bırakılan ürün, ilçedeki fırınlarda 500 gram veya 1 kilogramlık paketler halinde satışa sunuluyor.

    

   Afiyet olsun!

   İçindekiler:

   Buğday unu,
   Süt,
   Tereyağı,
   Margarin,
   Maya,
   Tuz,
   Tarçın

    

   *NET: 500GR.

  • Yorum Yap

   Ürüne Puan Verin
  • Yapılan 2 alışverişten aldığı 1 değerlendirmede %50 olumsuz puan aldı

   Mağaza Performansı
   Ürününüz zamanında kargolandımı ? 1 0
   Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 1 0
   Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 0 1
   Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 0 1
  • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...