Yöresel.com

Çay

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Antalya2
  • Giresun11
  • Hatay1
  • Ordu1
Limit:
Sıralama:

15 sonuçtan 1 ile 15 arası görüntüleniyor.

Organik Çay Çeşitleri yoresel.com'da

     Bir çalı türü olan çay, yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması ya da kaynatılması sonucunda elde edilmektedir. Buna ek olarak meyve aromaları da eklenebilmekte ve bu sayede değişik çay aromaları elde edilebilmektedir. Türkiye’de bu yöntem pek tercih edilmez.

     Ülkemizde Doğu Karadeniz Bölgesinde üretilen çay, dünyanın en kaliteli çayları arasında gösterilmektedir. Türkiye’de üretilen çayların önemli bir kısmı yurt dışına ihraç edilmektedir. Bu durum ülkemizde yetiştirilen çayların kalitesiyle ilgili önemli bir ayrıntı olabilir.

     Türkiye’de gerçekleştirilen organik çay üretimi, her geçen yıl belli oranlarda aşama kaydetmektedir. Çoğunlukla Rize ve Trabzon illerinde yetiştirilen organik çay, ana yolların epey uzağında, kirletici atıklardan etkilenmeyecek şekilde, tamamen izole edilmiş alanlarda üretilmektedir. Ekolojik tarıma elverişli alanlarda üretilebilecek olan organik çay üretimi için deniz mesafesinden minimum 700 metre yüksekliğinde organik tarıma elverişli alanlar gerekmektedir. Buna ek olarak yıllık sıcaklık ortalamasının 18-20o C olması organik çay için aranan şartlardan kabul edilmektedir.

Organik Çay Çeşitleri

Organik Hemşin Çayı: Türkiye’nin Rize iline bağlı Hemşin ilçesinde üretilen bu organik çay, deniz seviyesinden hayli yüksek, ekolojik tarıma elverişli yaylalarda büyük bir titizlikle üretilmektedir. Üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar her aşama sertifikalandırılmıştır. Hiçbir şekilde ek kimyasal katkı maddesi kullanılmamıştır. Türkiye’nin en kıymetli ve en popüler birkaç çayı arasındadır.

Organik Beyaz Çay: Beyaz çayın hasat işlemleri için yüksek bir dikkat ve titizlik gerekmektedir. İlkbaharın ilk zamanlarında toplanmaktadır. Beyaz tüylerle kaplı olan beyaz çay bitkisi hassas bir şekilde toplanır ve özel metotlarla muhafaza edilir. Diğer çay türlerinden farklı olarak tatlı ve fındıksı bir aromaya sahiptir.

Organik Rize Çayı: Türkiye’de çay denilince aklınıza ilk gelen şehir? Evet, tahmin ettiğimiz üzere Rize’dir. Rize’de yetişen bu özel çay, Türkiye’den dünyaya ihraç edilmekte ve yurt içinde de yoğun bir talep görmektedir. Her aşaması sertifikalanan bu özel ürün, tadı, kokusu ve şeffaf içimiyle çay tiryakileri için hazırlanmaktadır.

Organik Zümrüt Yeşil Çay: Uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir çay türü olarak ülkemizde yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Antioksidan özelliği, stres, yorgunluğa karşı olumlu etkisi, mide ve bağırsak problemlerini hafifletmesi ve sağlık açısından daha birçok olumlu etkisiyle son derece değerli bir bitkidir. Diğer çay türlerine göre daha yüksek aroma içerir. Bu durum diğer çay türlerinden daha lezzetli olmalı açısından önemli. Ekolojik tarıma tamamen elverişli, deniz seviyesinden yüksek alanlarda yetiştirilmektedir.          

Organik Çay Fiyatları

     Organik çay fiyatları, konvansiyonel tarım yöntemleriyle hazırlanan çaylara göre daha yüksek fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Organik tarım metotlarıyla üretilen çayların, diğer çay türlerine göre sağlık, lezzet ve şeffaf içim açısından birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Bu durum organik çaylar için talep edilen fiyatların gayet olağan olduğunu gösteriyor. İki çay türü arasında üretim açısından ciddi farklılıklar bulunsa da fiyat açısından yüksek bir fark bulunmuyor.