Yöresel.com

Salça

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Edirne1
  • Hatay25
  • Muğla1
  • Osmaniye3
  • Çanakkale2
  • İzmir3
  • Şanlıurfa4
Limit:
Sıralama:

39 sonuçtan 1 ile 32 arası görüntüleniyor.

Organik Salça

     Salça, domates ve biber kullanılarak üretilen, bu iki sebze üzerinde çeşitli işlemlerin uygulanmasıyla elde edilen püre halindeki bir gıda ürünüdür. Yazın daha bol miktarda üretilen ve daha lezzetli olan sebzelerin kışın kullanılabilmesi amacıyla kaynatılarak ve daha sonra kurutularak elde edilmektedir. Ev yapımı salçalar için bu metot tercih edilirken salçayı konserve halinde üreten fabrikalar fırınlarda yüksek ısıda kurutma işlemi uygulamaktadır.

     Organik tarımın ortaya çıkması ve yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye’de de organik tarım faaliyetleri artış gösterdi. Bu durum Türkiye’de üretilen birçok gıdanın organik bir şekilde üretilebilmesini mümkün kılıyor. Organik salça, ekolojik tarım alanlarında yetiştirilen domateslerle üretilmektedir. Bu sayede içeriğinde herhangi bir koruyucu madde olmadığı gibi, bir ilaçlama işlemi de uygulanmıyor.

Organik salçalar;

Tamamen doğaldır.

Hiçbir şekilde koruyucu madde içermemektedir.

Tuz içermez.

Tamamen organik domates ve/veya biberlerden üretilmektedir.

Organik ve tuzsuz olması açısından çabuk küflenmeye müsaittir.

Besin değeri yüksek, C vitamini ve bol miktarda likopen içeren organik salça son derece sağlıklı bir gıda ürünüdür. Koruyucu içermediğinden paketi ya da kavanozu açıp ilk kullanımı gerçekleştirdikten sonra bir yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek kullanım süresi uzatılabilir. Son derece sterilize ortamlarda ambalajlanan bu gıda ürünleri T:C: 5262 numaralı Organik Tarım Kanunu’na uygun bir şekilde üretilmiştir.

Salça, Türk mutfağının vazgeçilmez bileşenlerinden biri olarak sulu yemeklerin büyük bir kısmında kullanılmaktadır. Organik bir salça kullanmanız yemeklerinize müthiş bir lezzet katacaktır. Anadolu’nun birçok yöresinde köy evlerinde üretilen organik salçalar, toplum sağlığı açısından birçok yararı beraberinde getiriyor. Son yıllarda organik salça üretiminin arttığı düşünülürse bu durum önümüzdeki yıllar için ümit verici bir gelişme olarak düşünülebilir.