Yöresel.com

Organik Sirkeler

Organik Sirkeler


Organik Sirkeler

Üzüm, elma vb. yoğun asitli meyvelerden elde edilen organik sirkeler, salamura için ya da tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Anadolu’ya özgü bir tat olarak salata, çorba, et ve balık yemekleri için tamamlayıcı bir özellik taşır.

                Organik sirkeler, tamamen doğal olmaları yönüyle bir hayat iksiri olarak kabul edilir. Anadolu’nun birçok yöresinde ev yapımı olarak üretiliyor. Büyük çabalar sonucunda hazırlanan organik sirkeler, doğal fermantasyon metotlarıyla hazırlanmaktadır. Bu metotlarda hiçbir şekilde kimyasal katkı maddeleri kullanılmamaktadır. 

Organik Sirkeler , Yöresel Sirkeler

Organik Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 2 adet organik elma
  • 750 ml arıtılmış su
  • Bir çay kaşığı şeker
  • Bir çay kaşığı tuz
  • 1 litrelik cam kavanoz

Tarifi:

  • 2 adet elmanın kabuklarını kalın bırakacak şekilde soyun ve ardından kavanozun içine yerleştirin.
  • Kavanozun içine şeker, tuz ve suyu ekleyerek kapatın.
  • Homojen bir görünüm elde etmek için iyice çalkalayın.
  • Işık almayan bir yerde 9-10 gün kadar bekletin.

Sürenin bitiminde kavanoza yerleştirdiğiniz malzemelerin bir sirkeye dönüşüp dönüşmediğini kontrol edin. Her şeyi doğru uyguladığınız takdirde organik bir elma sirkesi elde edebilirsiniz.

Organik Sirke Çeşitleri

Organik Elma Sirkesi: Formunu korumak isteyenler için iyi bir tercih! Organik elma sirkesi  içerdiği B1, B2, B3 vitaminleri sayesinde zayıflamaya yardımcı bir sıvı. Tüm bunlarla birlikte birden fazla tedavi sürecine yüksek katkı sağlamaktadır. Yüksek tansiyon ve kolesterole karşı etkilidir.

Organik Limon Sirkesi: Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılan bir sirke çeşididir. Limonun fermantasyonuyla elde edilmektedir. Bağışıklık sistemi için son derece yararlıdır. Vücutta oluşan yağ birikiminin eritilmesi için tavsiye edilen organik bir ürünüdür.

Organik Enginar Sirkesi: Ege’de organik tarım yöntemleriyle yetiştirilen enginar, Anadolu’nun kendine has metotlarıyla bir sirkeye dönüştürülüyor. Organik enginar yemekleriniz için yeni ve özgün bir lezzet!

Organik Üzüm Sirkesi: Organik üzüm sirkesi, Ege ve Akdeniz’de organik bir şekilde yetiştirilen üzüm bağlarından üretiliyor. Tamamen hijyenik bir şekilde cam şişelere aktarılarak tüketicilerin kullanımına sunuluyor.