Yöresel.com

Tereyağ

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Hatay2
  • Kastamonu2
  • Osmaniye1
  • Rize2
  • Trabzon1
Limit:
Sıralama:

8 sonuçtan 1 ile 8 arası görüntüleniyor.

Organik Tereyağı

     Tereyağı, ham maddesinin süt yağının oluşturduğu hayvansal bir gıdadır. İnek ya da koyun yağından üretilmektedir. Yağın içeriğinde mineraller, kolesterin, süt şekeri, suda çözünebilen vitaminler, protein, asitler ve aromalar oluşturmaktadır.

     Tereyağı, bir süt ürünü olarak iki farklı renkte olabilmektedir. Beyaz ve hafif sarı şeklinde görülebilecek iki farklı renk, hayvanın iki farklı şekilde beslenmesiyle ilişkilidir. Günümüzde yüksek teknolojide hazırlanan tereyağları katkısız sütlerden hazırlanmaktadır. Buna ek olarak tereyağının yapımında yüksek kalitede sütler tercih edilmektedir. Tereyağında AB standartları son derece önemlidir. Tereyağının üretimi için kullanılan su miktarı %16’yı geçtiği takdirde, elde edilen ürün bir süt ürünü olarak satılamaz.

     Organik tereyağı, yalnızca organik yemler verilerek beslenen, doğal yaşam alanlarında barındırılan ineklerden elde edilir. Türkiye’de organik tereyağı üretimi gerçekleştirebilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yüksek kalite ve üretim standartlarında hazırlanan organik tereyağları, hem sağlık hem de lezzet açısından konvansiyonel üretimlerle hazırlanan tereyağlarından çok daha iyi bir seviyededir. Birçok tüketici iki farklı üretim arasındaki lezzet ve kalite farkını rahatlıkla fark edebilir.

Organik Tereyağı Nasıl Anlaşılır?

Kıvam: Bir tereyağının organik olup olmadığını anlayabilmenin en temel yolu, organik tereyağının kıvamıdır. Organik tereyağı normal şartlarda oda sıcaklığında belli bir süre bekledikten sonra sürülebilir bir kıvama sahip olmaktadır. Böyle bir uygulama sonucunda tereyağı sürülebilecek bir kıvama gelmiyorsa organik olması mümkün değildir.

Renk: Organik tereyağının net bir renge sahip olmadığını söylemek mümkün. Diğer süt ürünlerinde sıklıkla rastlanan ‘’rengi sarıysa organiktir’’ genellemesi organik tereyağı için geçerli değildir. Rengi sarı olsa da organik olmayabilir. Bu açıdan renkten daha çok diğer ölçütlere dikkat etmek gerekir.

Koku: Bir tereyağının organik olup olmadığını anlamanın en iyi yolu, kokusu olabilir. Paket olarak satın aldığınız organik tereyağının o eşsiz, benzersiz kokusu mutlaka paketin dışına doğru sızacaktır. Bu kokunun olup olmaması tereyağının organik olup olmadığıyla ilgili ciddi bir ölçüt. Ayrıca tereyağını tavaya attığınızda gelen o iştah açıcı müthiş koku da tereyağının organik olduğuna ilişkin ciddi bir ölçüt olarak düşünülmeli.