Yöresel.com

Un Çeşitleri

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Antalya5
  • Bolu2
  • Hatay1
  • Osmaniye1
  • Rize1
  • Trabzon1
  • İstanbul1
Limit:
Sıralama:

12 sonuçtan 1 ile 12 arası görüntüleniyor.

Organik Un

Konvansiyonel tarım insan sağlığı açısından her geçen gün daha tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Tarımsal ilaçların ve gübrelerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması insan sağlığını büyük ölçüde tehdit ediyor. Yoğun sanayileşme sonucunda ortaya çıkan çevre kirliğinin de gıda ürünlerini tehdit ettiği düşünülürse gelinen nokta son derece tehlikeli. Tüketimde organik gıda ürünlerine karşı oluşan rağbet bu tehlikeyi alt seviyelere çekmek için iyi bir seçenek olabilir. Organik un, organik gıda ürünlerine geçiş için iyi bir başlangıç!

organik un

Organik un hiçbir katkı maddesi içermez. Lif, yağ, karbonhidrat, esansiyel aminoasitleri, E ve B kompleks vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum vb. vitamin ve mineralleri yüksek miktarda içerirken bu açıdan insan sağlığına olan katkısı yüksektir. Tamamen organik yöntemlerle yetiştirildiğinden dolayı hiçbir şekilde tarım ilacı içermemektedir. Böcek ilacı ve ağır metal vb. riski katkılar içermezken taş değirmende öğütülerek hazırlanmaktadır.

Organik Un Çeşitleri

Ülkemiz buğday açısından son derece uygun ekolojik ve iklimsel özelliklere sahiptir. Bu özellikler tarımsal üretim kalitesine doğrudan olumlu etki ederken, organik tarım açısından da uygun koşullar sağlayabilmektedir. Bu durumun daha da öne çıkabilmesi için organik tarımı desteklemek, organik tarımla üretilen gıdalara yönelmek uzun vadede etkili sonuçlar doğurabilir. Ülkemizde üretilen ve satışa sunulan organik un çeşitleri şu şekilde:

Organik Ekmeklik Buğday Unu: Ekmek ve diğer unlu mamuller için kullanılan, ülkemizde yüksek bir rağbet gören bir un çeşidi olarak öne çıkıyor. Özellikle pasta, poğaça, börek vb. mamullerin  hazırlanmasında kullanılıyor. Az maya kullanımının yeterli olduğu ve buna karşın yüksek ürün adedi vadeden bir un çeşidi olarak bilinmektedir.

Organik Özel Amaçlı Buğday Unu: Yüksek su kaldırabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede organik özel amaçlı buğday unu kullanımıyla daha fazla ürün elde edilebilmektedir. Kolay ve pratik bir şekilde açılmaktadır. Bunun yanı sıra açılma sırasında kenarlarında herhangi bir kıvrılma gözlemlenmez. Gevrek ürün elde edilebilmesi açısından son derece ideal bir tercihtir.

Organik Çavdar Unu: Sağlık açısından son derece yararlı etkilere sahiptir. Kan dolaşımı rahatsızlıklarına karşı kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kolesterol düşürücü ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkiler içermektedir. Buna ek olarak vücuda yüksek enerji verme özelliğine sahiptir.

Organik Spelt Unu: Ülkemizde yetiştirilen iki buğday türünden bir diğeri olarak bilinmektedir. Türkiye’nin çoğunlukla Kars ilinde yetişmektedir. Diğer unlardan çok daha sağlıklı olmasıyla birlikte kalp sağlığı açısından koruyucu etkiler içerir. Buna ek olarak kendine has aromasıyla tüketicilere hoş bir damak tadı vadeder.

Organik Tam Buğday Unu: Taş değirmende öğütüldüğü esnada buğday tanelerinden hiçbir öğenin alınmamasıyla organik tam buğday unu oluşmaktadır. Tam taneli bir tahıl olarak sağlık açısından yararlı etkiler içerir. Enerji değeri yüksek olmamakla birlikte doygunluk hissi sağlamaktadır. Rejim yapan, zayıflamak isteyen ya da düşük kalorili besinler tüketmek isteyen bireyler açısından ideal bir tercih olduğu söylenebilir.