Yöresel.com

Organik Yoğurt

Organik Yoğurt


Organik Yoğurt

Yoğurt, dil bilimi açısından Türkçe kökenli bir kelimedir. Divânu Lügati't-Türk'te ‘’yuğurt’’ şeklinde yer almaktadır. Tarihsel açıdan 6000 yıl üretildiği tahmin edilmektedir. Ancak bu konuda kesin bir bilgiye varılması bilimsel açıdan söz konusu değil.

Yoğurdun ilk olarak nerede ve kim tarafından üretildiğiyle ilgili kesin bir veri bulunmuyor. Fransız kaynaklara göre bir göçebe yemeği olduğu tahmin ediliyor. Rus kaynaklar da yoğurdun bir Bulgar buluşu olduğunu iddia etse de günümüze kadar uzanan bu lezzetli süt ürününün ilk olarak Türkler tarafından üretildiğine dair ciddi emareler bulunmaktadır.

Yoğurt, birden fazla mayalama yöntemiyle üretilmektedir. Ev yapımı ve sanayii yapımı olarak iki şekilde incelenebilir. Bunlara ek olarak sade ve meyveli yoğurt şeklindeki ayrımlar da yoğurtla ilgili uygulanabilecek diğer bir sınıflandırma olarak öne çıkıyor.

Organik yoğurt elde edilebilmesi için yoğurt yapımında kullanılan sütün organik yemlerle beslenen ineklerden alınabilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bir yoğurdun organik olduğundan söz edilemez. Üstelik inekler için son derece rahat edebilecekleri geniş düzlükler, özel yemlenme alanları gerekiyor. Bu şartlar sağlandığı takdirde organik yoğurt elde edebilmek mümkün.

Organik yoğurt elde edebilmek için sütün organik olması yeterli değil. Organik yoğurt için özel üretim metotları geliştirilmiş durumda. Bu metotlar sayesinde herhangi bir katkı maddesi, koruyucu madde kullanılmadan "Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’’ esaslarına uygun bir şekilde organik yoğurt üretimi sağlanabiliyor.  

Organik Yoğurt Fiyatları

Çoğunlukla cam kase kullanılarak hijyenik bir şekilde ambalajlanan organik yoğurtlar, piyasada birden fazla marka tarafından üretilerek satışa çıkarılıyor. Organik yoğurt fiyatları gramaj, tekli ya da toplu satış tercihlerine göre farklı fiyatlandırmalarda değişiklik gösterebiliyor.

Ülkemizde organik yoğurda yoğun bir rağbet mevcut. Bu durum halk sağlığı açısından son derece hassas bir konu. Toplumu süt ve süt ürünleriyle ilgili bilinçlendirmek ve bu alanda bir duyarlılık, farkındalık geliştirmek ilerleyen yıllar için daha da önemli bir hale gelebilir.

Yöresel Organik Yoğurt , Organik Yoğurt