Yöresel.com

Zeytin

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Hatay21
  • Muğla1
  • Osmaniye2
  • İzmir4
Limit:
Sıralama:

27 sonuçtan 1 ile 27 arası görüntüleniyor.

organik zeytin

 

Organik Zeytin Nedir ?

Akdeniz uygarlıkları için sembolik bir yönü olan zeytin, yüzyıllar sonra lezzetini ve değerini koruyor. Zeytin, Anadolu’daki ilk medeniyetlerin temel ticaret ürünü olarak öne çıkıyor.  Uygarlıkların kuruluş efsanelerinde ve kutsal kitaplarda da kendine yer bulan zeytin ağacının dünya üzerinde yetişen tüm ağaçların ilki olduğu ileri sürülmektedir.

Zeytin yalnızca bir gıda ürünü olarak değil yaşamın diğer alanlarında da öne çıkan bir bitki olarak kaydedilmiştir. Sağlık alanında gerçekleştirilen üretimlerde önemli bir yere sahip olan bu bitki aynı zamanda bir güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de organik zeytin üretimi her geçen gün artıyor. Ancak bu durum yine de henüz istenilen aşamaya gelebilmiş değil. Zeytin üretiminin ekolojik tarım sertifikalı topraklarında gerçekleşmesiyle elde edilen, büyük bir titizlikle, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretilen organik zeytin insan sağlığı için büyük faydalar içermekle birlikte son derece lezzetlidir.

Organik Zeytin Çeşitleri

Organik zeytin ve zeytinyağı ürünleri Türkiye’de gerçekleştirilen doğal ve organik tarım yöntemleriyle çeşitlendiriliyor. Kontrollü şekilde yapılan bu üretimlerle organik zeytinler, ağaçlardan sofralara, kahvaltı masalarına uzanıyor.

Organik Siyah Zeytin: Çoğunlukla ege bölgesinde üretilen ve organik metotlarla yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilmektedir. Paketlenme aşamasında çok az bir miktarda organik zeytinyağı da ilave edilmektedir.

Organik Çizik Pembe Zeytin: Organik metotlarla Datça’da yetiştirilmektedir. Ayvalık türü organik zeytin olarak da bilinir. Salamura olarak da hazırlanmaktadır. Kahvaltılık olarak servis edilebileceği gibi aynı zamanda salatalar içerisinde de kullanılabilir.

Organik Yeşil Zeytin: Datça’da yetiştirilen bu lezzetli ürün, Türkiye’nin en çok tüketilen kahvaltılık ürünlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Zeytin ağaçlarından elle tek tek toplanarak çizilmesiyle salamura olarak hazırlanır ve kavanozlarda paketlenerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderilir.