Yöresel.com

Pekmez

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
 • Ankara1
 • Antalya1
 • Hatay17
 • Kastamonu5
 • Muğla2
 • Muş1
 • Osmaniye2
 • Şanlıurfa1
Limit:
Sıralama:

30 sonuçtan 1 ile 30 arası görüntüleniyor.

Doğal Pekmez Nereden Alınır?

Doğal Pekmez Nereden Alınır diye yöresine kadar gitmenize gerek kalmadan, bir siparişle bu sağlık deposuna ulaşabilirsiniz. Doğal gıda alışveriş platformunuz yoresel.com ev yapımı yöresel ürünleri üreticisinden, evinize taşıyor.

Üzüm, dut, keçiboynuzu ile üretilen pekmez çeşitleri, besin değerinin yüksekliğiyle her yaştan insanın doğal vitamin kaynağıdır. Toplanan meyvelerin kaynatılmasıyla elde edilen pekmez, başta mide hastalıkları ve kansızlık olmak üzere sağlığımız üzerinde fazlaca olumlu etkisi bulunan bir gıdadır.

Pekmez Çeşitleri Nelerdir?

Akışkan yapısıyla içilebilir özelliğe sahip olan pekmez, bazı meyvelerin ezilmesinin ardından kaynatılması ile üretilir. Başlıca pekmez çeşitleri:

 1. Üzüm Pekmezi
 2. Dut Pekmezi
 3. Karadut Pekmezi
 4. Andız Pekmezi
 5. Keçiboynuzu Harnup Pekmezi
 6. Şeker Kamışı Pekmezi

Bunların dışında yapıldığı yörenin dut veya üzümlerinin adıyla anılan yöresel pekmez çeşitleri görmek de mümkündür.

Pekmez Nasıl Tüketilmeli?

Bahçeden toplana meyvelerin temizlenerek pekmez yapımına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu anlamda iki farklı yapım metodu vardır.

 1. Kaynatılma işlemi ile pekmez yapımı
 2. Soğuk pres yöntemiyle pekmez yapımı

Isıl işlem görmeyen pekmez yapımı genellikle keçiboynuzu pekmezinde kullanılmaktadır. Besin değeri ve kıvam olarak daha yoğun bir pekmez elde edilir böylece. Geleneksel ev usulü yapılmış olan pekmez çeşitleri halk arasında genellikle aç karnına ve her sabah 1-2 yemek kaşığı tüketilmektedir.

Pekmez Faydaları

Düzenli olarak tüketilmesi ile sağlığa faydası olan pekmez, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum ve karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bu yönüyle vücudun enerji kaynağı ve bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak bilinmektedir. "Doğal Pekmez Nereden Alınır" sorusunun bu kadar çok sorulmasının nedeni de bu sağlıklı besin değerleridir. 

Tabi ki her besin maddesinde olduğu gibi kararında tüketilmesi ve çeşitli rahatsızlığı olanların doktor tavsiyelerine uyması gerekmektedir.

İçeriğindeki demir sayesinde kan yapımına katkıda bulunan pekmez, mideyi yumuşatmasıyla sindirim sistemine de fayda sağlamaktadır.

 1. Hastalıkların çabuk atlatılmasına destek olur
 2. Akışkan özelliğiyle mideye ve sindirim sitemine iyi gelir
 3. Göğsü yumuşatarak öksürüğün atlatılmasına yardımcı olur
 4. İltihap söktürücüdür
 5. Enerji verici özelliğiyle direnç arttırır
 6. Besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir
 7. Kan basıncını düzenler
 8. Karaciğeri temizler
 9. Kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum vitamin içeriğiyle kemik gelişimine yardımcı olur

Doğal Pekmez Nereden Alınır?

Doğal, ev yapımı, hiç bir katkı maddesi içermeyen pekmez çeşitlerini yoresel.com ayrıcalığıyla sipariş verebilirsiniz. Yöresinden toplanan meyvelerden üretilen en sağlıklı pekmez çeşitleri için damak tadınıza uygun olan ürünü seçerek sipariş oluşturmanız yeterli.