Yöresel.com

Pestil

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Gaziantep1
  • Muğla2
Limit:
Sıralama:

3 sonuçtan 1 ile 3 arası görüntüleniyor.

Pestil Nedir?

Kış aylarında vücut direncini arttırmak için bolca tüketilen, lezzetli, birçok çeşidi olan pestil Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Yaz aylarında hazırlanmaya başlayıp kurutularak kışa özenle hazırlanan pestil çeşitlerini yoresel.com üzerinden inceleyebilir, siparişinizi oluşturabilirsiniz. Yüzyıllar önce meyve ürünlerini mevsimleri dışında da tüketmek amacıyla yapılan lezzetli pestil ürünleri, günümüze kadar ulaşmış geleneksel bir lezzettir. Üreticilerin sizler için özenle hazırladığı birbirinden lezzetli pestil ürünlerini sitemizde bulabilirsiniz. Dileyenler kendi damak zevkine göre sade, cevizli, fındıklı, antep fıstıklı ya da bademli olarak sipariş verebilir.

Pestilin Faydaları Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde pestilin kalp ve damar hastalığı riskini ciddi seviyede azalttığı görülmüştür. Tam bir enerji kaynağıdır. Yoğun çalışma temposunda eser miktarda tüketmek sizi hem zinde tutar hem de küçük tatlı krizlerinin önüne geçmenizi sağlar. İçerisinde rafine şeker bulunmaz. Bu sebeple günlük tatlı ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılar. Bununla beraber içerisinde bulunan A, B, D, E ve K vitaminleri sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılamanızı sağlar. Hormonal dengeye yardımcı olur. İçerdiği doğal şeker sayesinde kışın vücudun ısısını korur böylelikle hastalıklara karşı direnciniz de artmış olur.

Pestil Nasıl Yapılır?

Pestil yapımındaki temel hedef sevdiğimiz meyvelerin mevsim dışında da tüketilebilmesini sağlamaktır. En yaygın olarak içeriğinde dut, üzüm ve vişne gibi şeker oranı yüksek meyveler özenle toplanıp temizlenir. Süt, pekmez ve un ile karıştırılıp kurutulmaya bırakılır. Kalitesi yüksek ve lezzetli bir pestil yapabilmek için meyvelerin tam mevsiminde olgunlaştığında toplanması ve posalarının çıkarılması gerekmektedir. Posaları çıkarıldıktan sonra üzerine koyulacak ağırlık ile ince bir tabaka elde edilir. Ağırlık meyvenin içerisindeki suyun süzülmesi ve geriye kalan şekerin birbirine tutulmasını sağlıyor ve böylelikle sevdiğiniz pestil ortaya çıkmış oluyor.

Doğal Pestil Var mıdır? Nereden Alınır?

Elbette doğal pestil vardır, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, üreticiden alıcıya ulaşana kadar herhangi bir kimsayal maddeye temas etmemiş ürünlere doğal ürün denir. yoresel.com size doğal, el yapımı, hiçbir katkı maddesi bulunmayan pestillere doğrudan ulaşma imkanı sunuyor.