Yöresel.com
 • %8 İndirim
 • Rezene Çayı 175 G (#6916)

  27,00 TL 24,90 TL
  • %100 Doğal Rezene Çayı 

   Rezene çayı nasıl demlenir?

   1. adım: 

   Çay hazırlamada kullanılacak rezene tohumlarını doğru miktarda ölçmeniz gerekir. Genellikle bir su bardağı su içerisine 2 çay kaşığı rezene tohumu kullanılması önerilmektedir. Rezene tohumlarının içerisinde çok sağlıklı ve aşırı besleyici yağlar bulunmaktadır. 

   2. adım:

   Rezeneyi tohum olarak kullanacaksanız içerisindeki doğal yağları serbest bırakmak için tohumları ezmeniz gerekir. Tohumları bir havanda veya cam bir şişenin dibiyle ezebilirsiniz.

   3. adım:

   Ocağınızın  üzerine yanmaz yapışmaz bir kap koyarak içerisine 1 su bardağı su ilave edin ve ocağın altını orta ateşte yakın.  Su kaynama noktasına geldiğinde içerisine ezmiş olduğunuz rezene tohumlarını ilave edin. Daha sonra ocağın altını kısın ve 2- 3 dk bu şekilde kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Harlı ateşte kaynayan rezene çayı içerisindeki tüm yararlı yağları ve vitaminleri kaybedecektir.

   4. adım:

   Rezeni çayını 5 dk demlendirdikten sonra içilmesi gerekir. Çayın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tatlandırmak için içerisine vermiş olduğumuz ölçülerdeki balı ilave edebilirsiniz. 

   5. adım:

    Rezene çayı çok soğuk olursa içerisinde yer alan yararlı mineraller ve yağlar kaybolacaktır. Bu nedenden dolayı rezene çayının ne çok kaynar ne de çok soğuk olarak tüketilmemesi gerekir. Ağzınızı yakmayacak ısıda rezene çayı faydalarından yararlanabilmeniz için oldukça idealdir. 
   Rezene çayı, gebelik komplikasyonları riskini artırabilecek bileşikler içerdiği için hamile ve hamile adayları  için tavsiye edilmez. Rezene çayı içen kişi dikkatli olmalıdır.  Herhangi bir ilaç kullanıyorsa veya kronik bir hastalığa sahipse muhakkak bir uzmana danışarak kullanmalıdır.

   REZENE ÇAYININ FAYDALARI

   Hem rezene hem de rezene çayı cilt için faydaları özelliklere sahiptir. Düzenli içildiğinde rezene çayı cildin yenilenmesine yardımcı olur ve cilde parlaklık ile canlılık kazandırır.

    

   Rezene çayı gözle ilgili sağlık sorunlarının giderilmesi veya etkilerinin azaltılmasında da yardımcıdır.

   Bağırsakların düzgün ve hızlı çalışmasını sağlayan rezene çayı böylece sindirim sistemini olumlu etki eder.

   Dişiniz ağrıyorsa rezene çatı ağrının hafiflemesine yardımcı olur. Oldukça sıkıntı verebilen diş ağrıları insanı bezdirebilir. Ağrı kesici alamayacak durumdaysanız rezene çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

   Benzer şekilde rezene çayı ağrılı adet sancılarında ağrıyı hafifletmesi için de tavsiye edilmektedir.

   Kış aylarında da tercih edilebilecek bir çay olarak öksürüklü soğuk algınlığında balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

   Rezene çayı mideye ve mide ile ilgili çeşitli sıkıntılara iyi gelmektedir. Midelerdeki kasılmaların gevşemesine ve bireken gazın atılmasını sağlar. Rahatsızlığı tedavisi etmese de midedeki sıkıntının etkilerini geçirmeye yardımcı olur.

   Rezene çayının içeriği tansiyonun da düzenlenmesinde etkilidir. Rezene çayını tansiyonu dengelediği belirtilmektedir.

    

  • Giriş yapmamış olarak görünüyorsunuz. Lütfen yorum yazabilmek için giriş yapın.

  • Yapılan 28 alışverişten aldığı 1 değerlendirmede %100 olumsuz puan aldı

   Mağaza Performansı
   Ürününüz zamanında kargolandımı ? 0 1
   Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 0 1
   Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 0 1
   Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 0 1
  • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...