Yöresel.com

Salep

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Burdur1
Limit:
Sıralama:

1 sonuçtan 1 ile 1 arası görüntüleniyor.

Salep Nasıl Yapılır?

Havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının vazgeçilmezi olan salep, kendine has aromatik tadıyla tüketicilerin ilgisini oldukça çekmektedir. Tarihi çok eskilere dayanan salep, çay ve kahveden daha önce yaygınlık kazanmıştır. Salep Anadolu orkidesi olarak bilinen bir bitkinin toprak altında kalan yumru kısımlarından elde edilir. Bu yumrular toplanır, su ya da süt içinde haşlanır ve kurutulur. Son olarak da bu kurutulan parçaların öğütülmesiyle mutfağımıza kadar ulaşan salep meydana gelir. İçecek olarak tüketilmesinin yanı sıra gıda ve ilaç sanayisinden kozmetiğe kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Ayrıca Kahramanmaraş ilimizle özdeşleşen dondurma içerisinde de kullanılmaktadır.

Salep Faydaları Nelerdir?

Doğal ve saf salep tozu boğaz yollarını yumuşatır. Doyasıyla öksürük, nezle ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. İştah arttırıcı etkisi vardır. Bağırsak yollarını düzenler. Vücut sıcaklığını dengede tutar. Enerjinizi arttırır.

Salep Aroması ve Yeni Notalar!

Salep tüketiminin artmasıyla birlikte üreticilerin salep üzerindeki aroma değişiklikleri salep üzerinde daha da ilgi oluşturmuştur. Çikolatalı salep bu alanda akla gelen ilk örneklerden biridir. Klasik tipteki salebin içerisine bir miktar çikolata katılması ile oluşturulan bu içecek, daha özgün tarifler denemeyi sevenler için son derece uygundur. Aynı şekilde damla sakızı sevenler için de damla sakızlı salep çeşidi mevcuttur.

Salebin Orjinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Salebin kendine has aromatik bir kokusu, diğer içeceklerden ayrılan bir kıvamı vardır. Gerçek bir salep size hem kokusuyla hem ilk yudumunda o doğallığı hissettirecektir. Sütle birlikte hazırlanması tavsiye edilir. İsteğe bağlı şeker de ilave edilebilir. Salep tozunun kendine has rengi bej ya da krem rengindedir.

Salep Nasıl Hazırlanır?

Bir su bardağı süte bir çay kaşığı salep eklenerek yarım saat dinlendirilir. Daha yoğun kıvamlı sevenler için biraz daha salep koyulabilir. Ardından üzerine biraz daha süt eklenerek karıştırılır. Salep tozunu süt içerisine eklediğinizde topaklanabilir ve içerken ağzınıza salep parçaları gelebilir. Bu nedenle süt ile homojen karışmasına dikkat etmeniz iyi bir salep deneyimi açısından önemlidir. Ocağa alarak pişirmeye başlayabilirsiniz. Püf noktası süt ile salebin bekletilme süresi. Bu noktaya dikkat edilirse en güzel kıvama ulaşmış olursunuz. Afiyet olsun.