Yöresel.com
 • %13 İndirim
 • Sürk Çökelek 1 Kg (#6580)

  22,90 TL 19,90 TL
  • Sürk”, Hatay’a özgü bir tattır ve kendine has yapım aşaması vardır. Küflü Çökeleğin malzemeleri; taze çökelek, zeytinyağı, karabiber, fesleğen yaprağı, pul biber, karanfil, zahter, yeni bahar, tarçın, kimyon, muskat, sarımsak ve acı biber salçasıdır.

   Hatay Tulum çökeleği ve Antakya Zahterli Carra Çökeleği gibi yöresel çökelek türleri de vardır.
   Çökelek, elde edildikten sonra uzun süre dayanabilmesi için bir miktar tuzlanarak saklanmaktadır. Çökelek peyniri daha çok evlerde geleneksel yöntemlerle üretilmektedir ve bu nedenle çökelek peynirinde standart bulunmamaktadır.
   Çökelek peyniri üretim yöntemi şöyledir; sütten çökelek üretimi normal sağılmış süt bir gün öncesinden ekşimeye bırakılır. Ekşiyen süt ocak üzerinde hafif sıcaklıkta (40-45°C) çöktürmeye başlanır. Bunu hızlandırmak amacıyla içine limon sıkılır ya da limon tuzu atılır.
   İçindeki su yavaş yavaş buharlaşır ve tortu dibe çöker. Oluşan tortu süzme bezlerine alınır ve yüksekçe bir yerden asılarak kalan suların süzülmesi sağlanır. Suyu iyice süzülen çökelek, bezlerden çıkarılıp tuzlanır ve genellikle taze olarak tüketilir. Bazen, daha sonra tüketilmek üzere tuzlanarak hava kalmayacak şekilde küp ya da tulumlara basılır ve olgunlaşması için serin bir yerde 3-4 ay bekletildikten sonra tüketilir.

   Kahvaltılarda, salatalarda ya da sadece sızma zeytinyağının içine ince ince doğranarak tüketilmektedir. Hazırlanan karışım elde şekillendirilerek üzerine bir tepsiye aralıklı olarak dizilmekte ve 3-4 gün süreyle gölge bir yerde üzerine tülbent örtülerek kurutulmaktadır.
   Hazırlanan sürkler taze olarak veya 20-25 gün gölgede çevre sıcaklığında küflendirilerek tüketilmektedir 

    

   Sürk Nasıl Saklanır?

   Kuruyan sürkler, pet kavanozda veya cam kavanozda saklanır. İster buzdolabında ister dışarıda saklanabilir

   Ham çökeleğin kimyon, salça, tarçın, kekik ve kiniş ile harmanlanıp iyice karıştırılır ve yoğrulur. El ile ucu sivri huni olacak şekilde şekillendirilir ve kuruyup şekil alması içim bir tepsiye saman kağıdı koyularak elde yapılan sürkler dizilir. Çökeleğin içinde kalan kendi öz suyu kağıda akar ve sürk biraz toparlanır, sertleşir ve kıvamını alır. Bahar ve yaz aylarında güneşe çıkarılıp üzeri tülbent ile kapatılır ve kurumaya bırakılır. Kuruması daha kısa zaman alır. akşam dışarıdan içeri alınır. Gündüz bol güneşte ortlama 3 günde tam kurur.    

    

  • Yorum Yap

   Ürüne Puan Verin
  • Yapılan 174 alışverişten aldığı 12 değerlendirmede %83.33 olumlu puan aldı

   Mağaza Performansı
   Ürününüz zamanında kargolandımı ? 10 2
   Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 10 2
   Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 10 2
   Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 10 2
  • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...

  Sürk Çökelek 1 Kg ile Tamamlayıcı Ürünler