Yöresel.com

Turşu

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Yöre
  • Kastamonu7
  • Mardin2
  • Çorum10
Limit:
Sıralama:

19 sonuçtan 1 ile 19 arası görüntüleniyor.

Turşu Nedir?

Çeşitli sebze ve meyvelerin, tuzlu, asitli bir çözeltide bekletilerek uzun süre saklanılabilecek hale getirilmesine turşu denir. Günümüzde ne çok yapılıp tüketilen ve yapımı en kolay turşulardan biri biber turşusudur, biber turşusu için biberlerin kavanoza yerleştirip damak tadınıza göre soyulmuş sarımsak ekleyip kavanozu dolduracak kadar su, biraz sirke ve biraz tuz eklemeniz yeterli olacaktır. Kavanoz kapağını sıkıca kapattıktan sonra güneş görmeyen bir ortamda muhafaza ediniz. 15-20 gün sonra turşunuz hazır. 

Yöresel Turşu Var Mıdır?

Tabi ki , yörelerin kendine özgü turşuları bulunmaktadır. Örneğin , “Orhan Gazi turşusu, Ordu Yayla Pancarı turşusu, Ordu Dürme turşusu, Sivaz Pezik turşusu, Sivaz Pezik Dal turşusu, Çubuk turşusu, İkslip turşusu, Çorti, Gaziantep Acur-Biber turşusu, Ordu Taflan turşusu, Midyat turşusu, Midyat Acur turşusu“ gibi.

Turşu Çeşitleri Nelerdir?

Aslında sıkı dokusu olan her meyve ve sebzeden turşu yapmak mümkün, tabii alışık olmadığımız lakin yine de yapılabilen turşuların damak tadınıza ne kadar uyacağınızı bilemeyiz. Lahana turşusu, biber turşusu, havuç turşusu salatalık turşusu, karışık turşu gibi turşular alışık olduğumuz lezzetlerdir. Peki muz, üzün, kavun, çilek turşusunu daha önce duymuş muydunuz? Türk mutfağının geleneksel tatlarından biri olan turşu, yemeklerinizin yanında, sandviçlerin içinde, mezelerde yahut kendi başına; sofraların vazgeçilmezidir. En genel haliyle turşu her türlü meyve ve sebzenin, salamura olarak adlandırılan tuzlu su ve sirke gibi laktik asit içeren çözeltiler içerisinde kavanozlanarak belirli süre bekletilmesi ile fermente edilen ürün olarak tanımlanabilir.

Turşunun Yapımı

Genellikle evlerde üretilen turşu günümüzde endüstrinin de gelişmesiyle fabrikalarda oldukça rahatlıkla üretilebilmektedir. Turşunun üretimi birkaç adımdan oluşmaktadır. Turşuluk malzemeler özenle seçilip, tuz çözeltisi içerisine yerleştirilmesi ile fermente süreci başlatılır. Tuzlu çözelti istenmeyen mikro organizmaların oluşmasını engellemektedir. Turşu için seçilen malzemelerin bekleme esnasında içerdiği şeker, oda sıcaklığında ortalama birkaç hafta içerisinde laktik aside dönüşür. Böylelikle işlem sonucunda ortaya çıkan ürünler daha dayanıklı olur, bozulmadan muhafaza edilebilir ve besin değeri kaybı da yaşanmaz.

Yapımı konusunda farklı görüşler olsa da hem limonlu turşu hem de sirkeli turşu farklı yörelerde sevilerek tüketiliyor. Yemeklerin yanında aperatif niyetine tüketilen yiyeceklerden biri olan iyi bir turşunun yapımı için klorsuz doğal su, tuz, doğal sirke ya da limon ve sarımsak içermesi gerekiyor. Hazırlanan sebzelerin düzgün seçilmesi, tuz miktarı ve çeşidinin doğru olması da iyi bir turşu için gerekli olan koşullar arasında yer alıyor. Turşuyu fermantasyon sürecine bırakırken içerisine kereviz yaprağı, defne yaprağı, maydanoz, dereotu, kişniş gibi lezzeti arttıracak malzemeler ve mayalanmasına yardımcı olması açısından nohut da eklenebiliyor. Tüm bu hazırlıkların sonunda kapağı kapatılarak serin ve karanlık bir yerde yaklaşık 20-30 gün kadar bekletilmesi ve açıldıktan sonra da dolapta saklanması gerekiyor.

Doğal Turşuyu Nasıl Alabilirim?

Sizler için özenle hazırlanıp konservelenmiş, birbirinden lezzetli turşuları yöresel.com üzerinden temin edebilirsiniz.