Yöresel.com

Yöresel Ürünler

Yöresel Ürünler


Yöresel Ürünler , Doğal Ürünler

Yöresel Ürünler

Yöresel ürünler denilince zihninizde neler canlanıyor?  Edirne’den bir Ezine peyniri ya da Hatay’ın o lezzetli nar ekşisi mi? Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her yörenin kendine özgü lezzetleri bulunuyor. Bu durum bir coğrafyanın medeniyet olup olmadığını anlayabilmek için önemli bir ipucu olabilir.

Anadolu’nun 10 bin yılı aşkın kültürel birikimi yöresel ürünlerin tamamen doğal, lezzetli bir şekilde üretilebilmesini mümkün kılıyor. Yüzlerce yıllık deneyimden geriye miras olarak kalan 2500’e yakın yöresel ürün geleneksel üretim metotlarıyla üretilerek doğal bir şekilde sofralara uzanıyor. Gıda sanayiinin öngörülemeyen gelişimi içeriğiyle oynanmış katkı maddeli ürünlere karşı rekabet edebilmeyi zorlaştırırken son yıllarda tüketicilerin bu olumsuz duruma karşı bir refleks geliştirmesi, yöresel ürünlerin rağbet görmesini sağladı. Bu refleks toplum sağlığı açısından oldukça değerli.

Bir gıda ürününün belirgin bir niteliğe sahip olması ve belli bir yöreyle özdeşleşmesi o ürünle ilgili coğrafi işaretleme tescilinin alınabilmesini sağlıyor. Gıda ürünlerine coğrafi işaretleme tescili alınabilmesi için o ürüne dair bir coğrafi köken ve ürüne özgü bir niteliğin var olması gerekiyor. Türkiye’de coğrafi işaretleme tescili alınan 180’i aşkın yöresel ürün mevcut durumda. Ayrıca diğer yöresel ürünlere coğrafi işaretleme tescili alabilmek için yapılan başvuru sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum organik bir şekilde beslenebilmek ve Türkiye’deki organik tarımın yaygınlaşması adına önemli bir gelişme.

Yöresel Ürünler Pazarı

Türkiye’nin gıda sektörü raporu incelendiğinde organik ürünler için tüketiciden gelen talebin belirli oranlarda arttığı gözlemlenmektedir. Bu durum yöresel ürünler pazarı konsepti şeklinde yer alan oluşumlarla da açıkça görülebilir. Yöresel ürünler için ülkenin farklı şehirlerinde kurulan pazarlar uzmanlar tarafından doğal ve organik beslenebilmek adına bir umut ışığı olarak görülüyor.

Yöresel Ürünler Satışı

Yöresel ürünler kullanımının yaygınlaşması için organik çiftlikler, ev yapımı üreticilerin var olması çoğunlukla yeterli değil. Doğal bir şekilde üretilen bu ürünlerin satışı için klasik yöntemler yerine alternatif metotların geliştirildiği görülmektedir. Organik gıda üreticisini ve tüketiciyi aynı platform üzerinde bir araya getiren online girişimler, yöresel ürünler satışı için kullanılan yeni ve etkili bir metot. Halihazırda uyum sağladığımız teknoloji çağı, organik ürünlere ulaşmayı bir noktada zorlaştırırken bu tarz girişimler organik ürünler satışının teknoloji çağına entegre edilmesine ve bu sayede gıda sanayii ürünleriyle rekabet edebilmesine olanak sağlıyor.