Yöresel.com

Yumurta

Sonuçları Filtrele
Fiyat (TL)
-
Bu kategoride ürün bulunamadı.

Yumurta ile Organik ve Sağlıklı Kahvaltılar

Kahvaltıda, yemeklerde ve özellikle hamur işlerinde kullanılan yumurta, içerdiği yüksek protein ve besin değerlerinden dolayı sık tüketilmektedir. Sağlıklı bir temel gıda ürünü olan yumurtanın doyuruculuğu yüksektir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine oldukça katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mutfakta zengin yemek ve hamur işi yapımında kullanımı yaygındır.

Yumurtanın Faydaları

Profesyonel sporcuların vazgeçilmezi olan yumurta yüksek protein ve vitamin kaynağı olması bakımından değerlidir. Genellikle tavuk yumurtası yaygın olmakla beraber farklı türler de mutfaklarda kendine yer edinebilmektedir. Üretici markalar ürünlerini farklı paketleme yöntemleriyle nihai kullanıcıya ulaştırırlar. Genellikle 30’lu, 15’li ve 12’li gibi ürün sayılarıyla yumurtalar ambalajlanır. Taze tüketime önem veren kullanıcılar için de 6’lı 8’li ve 10’lu yumurta ambalajları da mevcuttur. Koli yumurtalar üreticiden tüketiciye ulaşana kadar çeşitli adımlardan geçerler. Raf ömrü kısa olan taze yumurtalar, hızlı tüketildiği için yoğun taleplidir. Organik yumurtalarda bu durum biraz daha farklı ilerlemektedir.

Yumurta Alınırken Dikkat Edilecekler!

Organik yumurtalar, üretim çiftliklerinden elde edilen yumurtalara göre daha cezbedicidir. Kendi doğal yaşam koşullarında dolaşan tavuklardan doğal yollarla alınır. Yumurta ambalajlarının üzerinde bazı numaraların olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bu numaralar tavuğun hangi koşullarda yetiştirildiğine dair bize bilgiler vermektedir. Bu numaralara bakacak olursak 3 numara yumurta kafeste büyüyen tavuğa işaret ederken, 2 numara kümeste büyüyen tavuklara, 1 numara gezen tavuklara ve 0 numara ise tamamen organik üretim anlamına gelmektedir. Üretim çiftliklerinden elde edilen yumurta ile köy yumurtalarının arasında fiyat ve kalitede farklılık görülmesi doğaldır. Bununla beraber ambalajlama yöntemleri de farklılık gösterebilir.

Organik Yumurtayı Nereden Alabilirim?

yoresel.com Üzerinden organik, taze yumurta siparişinizi oluşturabilirsiniz.