Yöresel.com

Zeytinyağı Naturel Sızma 5 L (#9990)

364,90 TL
 • Bir Meclis Künefe markasıdır...

  HATAYDOLU ZEYTİNYAĞLARI

  Hatay’ın Altınözü ilçesinde kendi ağaçlarımızdan sofranıza misafir ettiğiniz Hatay Dolu zeytinyağımızından kısaca bahsetmek isterim.

  Eylül ayında doğal çırpma yoluyla hasat etmeye başladığımız zeytin meyvelerimiz çırpma işleminde dalından düşerken toprağa değmeden özel olarak yaptırdığımız zeytin tutma filelerimizin içine girmektedir. Zeytin toprakla temas ettiği zaman asitlik oranı daha yüksek olmaktadır. Meyvelerimiz özenle toplandıktan sonra temizlik aşamasından geçer ve  sızma tesislerimizde sofralarınıza misafir olması için hazır hale getirilir.

  Asit oranı çok düşüktür.

  Zeytinyağı; yemek yapımında, salatalarda, kozmetikte, ilaç yapımında, sabun yapımında ve geleneksel gaz lambalarında kullanılmaktadır. Üstelik zeytinyağı diğer bitkisel yağlardan farklı olarak, kızartıldığı zaman, zararlı hale gelmemektedir.

  Cilde uyğulandığında: Zeytinyağını, avokadoyu püre haline getirip karıştırdıktan sonra cildinize 20-25 dakika boyunca uyguladığınızda cildinizin gençleşmesini sağladığı araştırmacılar tarafından söylenmektedir. Düzenli olarak bu uygulamayı yapmanız durumunda yaşlanmadan kaynaklanan kırışıklıkların giderildiği de söylenmekte.

  Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

  Zeytinyağı birçok marka tarafından satışa sunulur. Ancak, piyasada marka çeşitliliğinin olması hakiki ve sahte zeytinyağının anlaşılmasını zorlaştırır. Bu durumda gerçek zeytinyağı ile sahtesi arasındaki farkın bilinmesi gerekir. Peki, hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?

  Hakiki zeytinyağını nasıl anlaşılır?” sorusunun ilk cevabı tadına bakaraktır. Hakiki zeytinyağının tadı, sahte zeytinyağına kıyasla daha acıdır. Bir kaşık zeytinyağı alarak tükettiğinizde boğazınızda yanma hissi meydana gelir. Ayrıca, hakiki zeytinyağı mideyi de yakar. Zeytinyağının tadı eğer tatlıysa ve herhangi bir yanma hissi meydana gelmediyse ürün kesinlikle sahtedir. Bunun yanı sıra, tatlı zeytinyağlarının içine çiçek yağı ve pamuk yağı gibi yağlar eklenir.

  Gerçek zeytinyağı tadı kadar kokusuyla da kendini ele verir. Hakiki zeytinyağının kokusu meyveye benzetilebilir. Nasıl ki bir meyveyi koklarken hoş bir koku elde ediyorsanız, zeytinyağının da kokusu böyledir. Hakiki zeytinyağındaki zeytin kokusu yoğun olarak hissedilir. Eğer zeytinyağı sahteyse oksitlenir ve kokusu boyaya benzetilebilir.

  Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır denildiğinde akla ilk gelen yöntemlerden bir tanesi de donma testidir. Donma testini yapmak son derece kolaydır. Bir bardağın içine zeytinyağı koyarak dondurucu bölümünde yarım saat bekletmeniz yeterlidir. Eğer zeytinyağı hakikiyse 0 ila 6 derece arasındaki sıcaklıkta donar ve kristalize görünür. Ayrıca, bardaktaki zeytinyağının her tarafının tamamen donması gerekir. Eğer yağın tamamı ya da bazı kısımları donmadıysa bu, yağın sahte olduğunu ve içine başka yağların katıldığını ortaya koyar.

  Sahte zeytinyağının gerçeğinden ayırt edilmesi için su testi yapabilirsiniz. Su testinin yapılması oldukça kolaydır. Buna göre bir bardak suyu ılık seviyeye getirin. Ilıyan suyun içine bir kaşık kadar zeytinyağı ekleyin. Gerçek olan zeytinyağı balon çıkarır ve yukarı çıkar. Sahte yağ hiç baloncuk çıkarmaz ve kısa sürede suya karışır.

  Sahte ile gerçek zeytinyağını birbirinden ayırt etmenin en kolay yollarından bir tanesi de tuz ruhu testidir. Tuz ruhu testi yapmak için yarım çay bardağı kadar zeytinyağının üzerine bir miktar tuz ruhu eklenmesi gerekir. Hakiki zeytinyağı tuzruhu ile karıştığında rengini kaybetmez. Ayrıca, tuzruhu ile hakiki zeytinyağı birbirine karışmaz. Sahte zeytinyağı ise pembe rengine dönüşerek kendini ortaya koyar.

  Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır?” diyenler için fiyat kontrolü önemli bir konudur.  Hakiki zeytinyağının fiyatları sahte olanlara kıyasla daha yüksektir. Düşük bütçeli zeytinyağının raf ömrü bitmiştir ya da sahtedir. Bu durumda tüketilmesi sağlık açısından zararlıdır.

  Zeytinyağı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  -          Hakiki zeytinyağı nasıl anlaşılır sorusu kadar zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gerekenler konusu da merak edilir. Zeytinyağı alırken ilk olarak nasıl satıldığına dikkat etmeniz gerekir. Yol kenarında ve plastik şişede satılan ürünlerin içine genellikle farklı yağlar eklenir. Tağşişe çok açık olan plastik şişedeki yağlara mutlaka test yapılmalıdır.

  -          Zeytinyağının koyu renkli ambalajda satılması gerekir. Şeffaf renkteki şişeler güneş ışınlarından olumsuz yönde etkilenir.  Ayrıca, plastik şişe yerine camın tercih edilmesi oldukça önemli bir konudur. Plastik şişedeki ürün ile zeytinyağının karışması insan sağlığına zararlı kimyasalların ortaya çıkmasına olur.

  -          Şişe contalı ve vidalı olmalıdır. Ürünün ağzının sıkı sıkıya kapalı olması gerekir.

  -          Zeytinyağının üretim ve tüketim tarihleri kontrol edilmelidir.

  -          Mümkün olduğunca bilinen ve güvenilir markalar tercih edilmelidir.

  Yağın satın alındıktan sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir. Rafta bekletilen zeytinyağının tadı ve kalitesi bozulur.

 • Giriş yapmamış olarak görünüyorsunuz. Lütfen yorum yazabilmek için giriş yapın.

 • Yapılan 77 alışverişten aldığı 6 değerlendirmede %83.33 olumlu puan aldı

  Mağaza Performansı
  Ürününüz zamanında kargolandımı ? 5 1
  Ürününüz anlatıldığı gibi elinize ulaştı mı ? 5 1
  Kargolama tarzı hoşunuza gittimi ? 5 1
  Satıcı ile iletişiminizden memnun kaldınız mı ? 5 1
 • Mağazaya soru sorabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir...